Ogrzewanie sufitowe: wszystko na temat działania, wad i zalet ciepła idącego “z góry”
Ogrzewanie sufitowe to mało popularna w Polsce alternatywa dla ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnych grzejników. Największą popularnością cieszy się w Skandynawii, jednak i u nas powoli powiększa się grono jego użytkowników.
Spis treści:
- Czym jest i jak działa ogrzewanie sufitowe?
- Jakie są rodzaje ogrzewania sufitowego?
- Jak przeprowadzić montaż ogrzewania sufitowego wodnego?
- Jak zamontować ogrzewanie sufitowe elektryczne i na podczerwień?
- Zalety ogrzewania sufitowego
- Wady ogrzewania sufitowego
- Czy ogrzewanie sufitowe to rozwiązanie dla Ciebie?
Czym jest i jak działa ogrzewanie sufitowe?
Ogrzewanie sufitowe to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego o niskiej temperaturze. W zależności od rodzaju zastosowanej technologii (ogrzewanie wodne, elektryczne lub na podczerwień), może przyjmować formę mat grzewczych, folii lub systemów rurek, które montuje się bezpośrednio w suficie.
W praktyce oznacza to, że ciepło emitowane jest przez większą, płaską powierzchnię (w tym przypadku sufit). Można więc powiedzieć, że działa prawie tak samo, jak ogrzewanie podłogowe. Z tą różnicą, że jest “do góry nogami”.
Decyzja o zastosowaniu konkretnego sposobu ma również wpływ na źródło zasilania ogrzewania sufitowego. W tym miejscu wyróżniamy rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną lub ciepło generowane za pomocą niskotemperaturowego kotła (głównie na gaz), a nawet ekologicznej pompy ciepła.
W przypadku zastosowania ogrzewania zasilanego prądem - ciepło jest generowane bezpośrednio przez elementy ogrzewania, które znajdują się w suficie. W przypadku rozwiązania wykorzystującego wodę - jest ona podgrzewana za pomocą wspomnianych już jednostek umieszczonych poza sufitem (piec, kocioł, pompa itp.). Dokładna specyfika funkcjonowania ogrzewania podłogowego zależy od wyboru rodzaju tego typu instalacji.
Jakie są rodzaje ogrzewania sufitowego?
Choć ogólna zasada działania wszystkich typów ogrzewania sufitowego jest zbliżona, warto wspomnieć, że może mieć ono odmienne formy. Różnią się one przede wszystkim sposobem zasilania instalacji w ciepło. W związku z tym możemy wyodrębnić 3 podstawowe rodzaje ogrzewania sufitowego:
Ogrzewanie sufitowe wodne
Jest to rodzaj ogrzewania zbudowanego z systemu cienkich rur i przewodów zasilanych wodą. Substancja jest podgrzewana za pomocą kotła lub pompy ciepła, skąd następnie (poprzez rozdzielacz i układ przewodów), trafia do instalacji i odpowiada za podgrzanie wybranej powierzchni.
Z uwagi na charakterystykę pracy - obsługa wodnego ogrzewania sufitowego wymaga sterowania za pomocą centralnego systemu grzewczego (np. wspomnianych już pieca lub pompy).
Ogrzewanie sufitowe elektryczne
Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania sufitowego, który wykorzystuje działanie mat grzewczych, paneli oraz folii grzewczych. To rozwiązanie składa się z systemów małych przewodów, które są podgrzewane i w ten sposób emitują ciepło służące ogrzewaniu wybranych pomieszczeń. Cały asortyment znajdziesz tutaj: ogrzewanie podłogowe/sufitowe.
Obsługa elektrycznego ogrzewania sufitowego jest zdecydowanie prostsza i ogranicza się do sterowania za pomocą intuicyjnego termostatu. Wybrane modele posiadają przyciski, a nawet wygodne panele dotykowe.
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień
Do nieco bardziej zaawansowanych sposobów ogrzewania pomieszczeń zalicza się ten polegający na emitowaniu promieni podczerwonych. Jak sama nazwa wskazuje, taki rodzaj instalacji wykorzystuje zjawisko tzw. promieniowania podczerwonego. W tym przypadku czynnikami odpowiadającymi za dostarczanie ciepła są specjalne maty lub panele grzewcze.
Zasila się je prądem, jednak na tym podobieństwa do tradycyjnego ogrzewania sufitowego się kończą. Wszystko przez to, że ten rodzaj ogrzewania przypomina bardziej ciepło dostarczane bezpośrednio przez promienie słoneczne. Bowiem w tym przypadku podczerwień nie nagrzewa powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Zamiast tego oddziałuje na ludzi oraz przedmioty, które się w nim znajdują. Ogrzewa ciało, podłogi, ściany, meble oraz inne przedmioty, które to dopiero “oddają” to ciepło także do powietrza.
Sufitowe ogrzewanie na podczerwień działa na dokładnie takich samych zasadach, jak to stosowane w inkubatorach dla dzieci, hodowlach zwierząt (zwłaszcza drobiu), czy chociażby w saunach. To oznacza, że jest nie tylko sprawdzone i wydajne, ale również w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu.
Jak przeprowadzić montaż ogrzewania sufitowego wodnego?
Jak pewnie udało Ci się już zauważyć - poszczególne rodzaje ogrzewania umieszczonego na suficie różnią się od siebie zasadami działania, obsługą oraz konstrukcją. Szczególnie ten ostatni czynnik decyduje również o różnicach w sposobie ich montażu.
Montaż wodnego ogrzewania sufitowego jest stosunkowo najbardziej wymagający. Odchodzące od rozdzielacza przewody układa się w charakterystyczne pętle, które przytwierdza się do powierzchni sufitu za pomocą profili montażowych oraz siatki zbrojeniowej. Następnie całość musi zostać pokryta około 2 lub 3-centymetrową warstwą tynku.
Jak zamontować ogrzewanie sufitowe elektryczne i na podczerwień?
Elektryczne maty lub folie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania sufitowego można zamontować na dwa sposoby:
- Pierwszy z nich to tzw. tradycyjny montaż suchy, w którym to instaluje się je do podwieszanego sufitu. W tym podejściu maty bądź folie przytwierdza się do specjalnej konstrukcji metalowego stelaża, który od konstrukcji stropu oddziela wełna mineralna lub inny rodzaj izolacji (np. aluminiowe ekrany, które blokują ciepło). Izolację warto zastosować, wówczas gdy ogrzewamy poddasze lub nad wybraną powierzchnią nie znajdują inne pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Z kolei dolną warstwę oddzielającą maty lub folie od wnętrza, które ma zostać ogrzane, stanowią zazwyczaj płyty kartonowo gipsowe.
- Drugi z nich to tzw. montaż mokry, który dotyczy instalacji elementów grzewczych bezpośrednio w tynku lub konstrukcji betonowego stropu. W tym przypadku folie lub maty są montowane na surowej powierzchni sufitu, a następnie muszą zostać przykryte odpowiednią warstwą tynku. Tu również warto rozważyć zastosowanie dodatkowej izolacji, która ograniczy ewentualne straty ciepła.
Zalety ogrzewania sufitowego
Do głównych atutów ogrzewania, które montuje się w suficie, zaliczamy:
- Brak ograniczeń związanych z doborem innych materiałów służących do wykończenia wnętrz
Ogromnym plusem wynikającym z ogrzewania umieszczonego na suficie jest pełna dowolność związana z wyborem paneli, płytek, posadzki, jak i innych elementów związanych z zaaranżowaniem powierzchni domu lub mieszkania.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o bardziej popularnym ogrzewaniu podłogowym. Jego zastosowanie sprawia, że liczba dostępnych wariantów jest ograniczona wyłącznie do grupy produktów, które są przeznaczone do tego typu ogrzewania.
- Więcej wolnej przestrzeni i mniej kurzu w powietrzu
Montaż ogrzewania sufitowego pozwala zrezygnować z tradycyjnych grzejników, a co za tym idzie - zyskać więcej miejsca.
W tym obszarze warto również przypomnieć, że kaloryfery zabierają nie tylko mnóstwo cennej przestrzeni, ale są również czynnikiem odpowiedzialnym za zjawisko konwekcji. To właśnie przez nią dochodzi do wzbijania się kurzu, a co za tym idzie - szybszego zanieczyszczania pomieszczeń.
W przypadku ogrzewania sufitowego nie ma takiego zagrożenia, dzięki czemu stanowi ono doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących porządek, a także dla alergików.
- Lepszy transport ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia
To kolejna zaleta, która odróżnia je od klasycznych kaloryferów. Metalowe grzejniki znajdują się zazwyczaj na ścianach lub pod oknami. To sprawia, że mają tendencję do tego, aby skupiać ciepło w jednym miejscu (i bardzo powoli transportować je wewnątrz przestrzeni). Z kolei maty lub folie znajdują się zazwyczaj na całej powierzchni sufitu, dzięki czemu dbają o to, aby ciepło “rozchodziło się” po równo i ogrzewało całą dostępną przestrzeń.
- Mała awaryjność i bardzo łatwa obsługa
Nieskomplikowana konstrukcja ogrzewania sufitowego sprawia, że jest ono zaliczane do rozwiązań o wysokiej trwałości, a co za tym idzie - bardzo małej awaryjności. Wielu specjalistów twierdzi, że raz zamontowane ogrzewanie sufitowe może służyć bezobsługowo od kilku do kilkunastu lat.
W przypadku ogrzewania elektrycznego lub na podczerwień na uwagę zasługuje również sposób obsługi. Wszystko odbywa się za pomocą intuicyjnego panelu, który umożliwia sterowanie całym ogrzewaniem (w tym również regulację temperatury).
- Większa swoboda w aranżacji pomieszczeń
Ogrzewanie montowane w suficie stanowi dobre rozwiązanie do pomieszczeń, których konstrukcja ogranicza lub całkowicie uniemożliwia zastosowanie kaloryferów, a nawet ogrzewania podłogowego. W ten sposób doskonale odnajduje się w mieszkaniach z licznymi skosami, jak i niskimi ścianami kolankowymi.
Wady ogrzewania sufitowego
Z kolei istotnymi wadami, które mogą działać na niekorzyść takiego rozwiązania, są:
- Większe rachunki za ogrzewanie
Aby ogrzewaniem sufitowym osiągnąć podobną wydajność, jak w przypadku ogrzewania podłogowego, konieczne jest zużycie większej ilości energii. Wynika to z procesu konwekcji, ciepłe powietrze unosi się do góry (a nie w dół). A z kolei niższa wydajność to oczywiście potencjalnie wyższe koszty ogrzewania.
- Mniejsza wydajność
Z uwagi na niską temperaturę pracy (a co za tym idzie - ograniczoną wydajność), ten rodzaj ogrzewania należy montować na jak największej powierzchni. W innym wypadku (np. gdy nadejdą srogie mrozy), może się okazać, że będzie niewystarczające, a dom czy mieszkanie pozostaną niedogrzane. W związku z tym ogrzewanie sufitowe stanowi bardzo często uzupełnienie tradycyjnej instalacji - ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego..
- Potencjalne (chwilowe) poczucie dyskomfortu
Takie rozwiązanie wymaga również oswojenia się z uderzeniami ciepła docierającego do nas “z góry”, co dla osób niekorzystających dotychczas z takiego ogrzewania, może sprawiać pewien dyskomfort.
Czy ogrzewanie sufitowe to rozwiązanie dla Ciebie?
Ogrzewanie sufitowe to z pewnością kusząca opcja dla tych, którzy dopiera budują dom i z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny rodzaj ogrzewania. Świetnie wpasowuje się ono w nowoczesne aranżacje wnętrz, bo daje dodatkowe możliwości wystroju. Poza tym to rozwiązanie polecane dla alergików, bo wyeliminowane jest zjawisko konwekcji, a wraz z nim - uporczywego kurzu.
Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie sufitowe nie może być w 100% wykorzystane jako główne źródło ogrzewania. Dlatego przed instalacją, należy skonsultować się ze specjalistą.