Miernik a wskaźnik? Jaki przyrząd pomiarowy wybrać?
Czym sugerować się przy wyborze najlepszego przyrządu pomiarowego? Po zapoznaniu się z powyższymi pojęciami, zaczynamy zastanawiać się, w czym tkwi różnica i jak wybrać najlepszy przyrząd. Czas wyjaśnić specyfikę działania poszczególnych przyrządów i pomóc w wyborze najlepszego narzędzia, które najlepiej sprawdzi się w Twojej pracy.
Spis treści:
- Miernik czy wskaźnik?
- Porównanie dwóch mierników z błędem
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie przyrządu pomiarowego?
Miernik czy wskaźnik?
Zastanówmy się:
- Co chcemy mierzyć?
- Jaki zakres wartości potrzebujemy?
- Jaką dokładność pomiaru oczekujemy?
- Czy wykonywane przez nas pomiary mają wpływ na zdrowie i życie ludzkie?
Co chcemy mierzyć – określmy, jakie funkcje ma mieć oczekiwany przez nas przyrząd. Napięcie stałe DC, czy przemiennie AC, prąd stały DC lub przemienny AC, rezystancję, częstotliwość, temperaturę, pojemność, rezystencję izolacji, czy impedancje pętli zwarcia itd.
Jaki zakres wartości będziemy mierzyć – tutaj należy zastanowić się, czy będziemy mierzyć V, mV, czy kV, Ω, kΩ, MΩ, itd. Należy upewnić się, że przyrząd który chcemy zakupić nadaje się do mierzenia oczekiwanych przez nas wartości. Fachowo nazywamy to zakresem pomiarowym.
Jaką dokładność pomiaru oczekujemy – każdy pomiar zawiera błąd. Zadajemy sobie pytanie, jak duży błąd jesteśmy w stanie zaakceptować.
Porównanie dwóch mierników z błędem
Dla przykładu porównanie dwóch mierników o błędzie +-(2% w.w. +8 cyfr) z +-(4% w.w. +4 cyfry), przedstawia ją poniższe tabele.
Jak widać na przedstawionym przykładzie w zależności od mierzonej wartości błędy mogą się znacznie różnić. Rzetelne porównanie mierników z różnych półek cenowych może okazać się bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe z powodu braku wystarczających informacji. Zobacz przykładowe dane jakie podają różni producenci podstawowego multimetra o porównywalnych funkcjach:
Jak widać na powyższych przykładach, rzetelne porównanie obu mierników jest praktycznie niemożliwe. Spowodowane jest to brakiem jednolitych danych, które moglibyśmy porównać. Skoro brak jest informacji na temat błędu pomiaru, to nie ma żadnej podstawy, aby wierzyć w wyświetlaną na mierniku wartość.
Każdy producent powinien podać, jakie błędy ma dany przyrząd na wybranym zakresie pomiarowym, w rozróżnieniu jakiej mierzonej wartości dotyczy ten błąd: napięcia, prądu, AC czy DC, częstotliwości, itd. Dane te powinniśmy odnaleźć w instrukcji obsługi miernika
Pamiętajmy! Im mniej danych podaje producent, tym gorzej.
Również nazewnictwo nie jest kwestią przypadku. Akty prawne określają jakie cechy powinien mieć np. przyrząd pomiarowy, urządzenie o nazwie wskaźnik choćby miało takie samo zastosowanie i funkcje nie podlega już pod dany akt prawny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie przyrządu pomiarowego?
Myśląc o zakupie przyrządu pomiarowego warto zastanowić się nad metoda pomiarową, czy wymaganymi dokumentami np. legalizacja czy wzorcowanie.
- Przyrząd pomiarowy powinien posiadać znak CE.
- Należy sprawdzić, czy przyrząd pomiarowy posiada zakresy pomiarowe odpowiadające naszym oczekiwaniom i czy zawiera oczekiwane przez nas funkcje np. pomiar pojemności, temperatury.
- Błędy pomiarowe mieszczą się w akceptowalnym przez kupującego zakresie.
- Dobrze, jeśli wybrany przyrząd będzie posiadał ważne świadectwo wzorcowania.
- Warto sprawdzić jaka jest odporność przyrządu na: o wnikanie ciał stałych i cieczy IP o uderzenia IK.
- Warto sprawdzić wyposażenie dodatkowe typu futerał, zapasowe sondy, itd.