Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Jaki wąż ogrodowy kupić? Porady, jak wybrać wąż do podlewania ogrodu.
Wąż ogrodowy do podlewania

Masz ogród, działkę rekreacyjną lub inny zielony teren, który wymaga regularnego podlewania? Dotychczas tego typu czynności spędzały Ci sen z powiek? Dlatego szukasz rozwiązania, które będzie nie tylko efektywne i komfortowe, ale przede wszystkim zapewni Ci spokój na długie lata? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na pytanie pt.: jaki wąż ogrodowy kupić?

Dowiedz się, czym jest, jakie rodzaje wyróżniamy, a przede wszystkim, na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć właściwą decyzję.

linia
Czym jest i do czego służy wąż ogrodowy?

Wąż to sprawdzony sposób na wydajne i wygodne podlewanie roślin znajdujących się w Twoim ogrodzie. W zależności od rodzaju oraz rozmiaru, z łatwością sprawdzi się podczas pielęgnacji małych ogródków, jak i terenów zielonych o dużej powierzchni.

Tego typu rozwiązania przyjmują formę specjalnych rur, które podłącza się do źródła wody (np. kranu umieszczonego w domu lub ogrodzie), a następnie wykorzystuje się do transportu wody – podawanej pod odpowiednim ciśnieniem.

Rodzaje wężów ogrodowych. Jaki sprawdzi się u Ciebie?

Do najpopularniejszych odmian węży ogrodowych do zastosowania podczas podlewania roślin w ogrodach, możemy zakwalifikować:

  • Węże klasyczne - najbardziej tradycyjne rozwiązania przyjmujące formę długich przewodów. Znajdują szerokie zastosowanie - zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.
  • Węże do zraszania - jak sama nazwa wskazuje - służą głównie do zraszania ogrodów. Pomaga im w tym fakt, iż na swojej powierzchni posiadają odpowiednie otwory, przez które przedostaje się woda.
  • Węże spiralne - stanowią kolejny wariant węży, które rozciągają się pod wpływem wody. Jednak w tym przypadku swoim kształtem przypominają spiralę, która ułatwia ich transport oraz składowanie.
  • Węże rozciągliwe - charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki której pod wpływem wody wielokrotnie powiększają swoją długość.
  • Węże do pomp - charakteryzują się większą średnicą, która pozwala na sprawne współpracowanie z pompami służącymi do pobierania wody, chociażby ze studni, oczek wodnych, jak i innych źródeł.
  • Akcesoria do węża ogrodowego. W co warto się wyposażyć?

  • Końcówki, dzięki którym zyskasz możliwość regulowania zarówno ciśnienia, jak i strumienia podawanej wody. Odpowiednio dobrana końcówka pozwoli Ci uzyskać skoncentrowany strumień o dużym zasięgu, bardziej rozproszony o ograniczonym zasięgu, charakterystyczny efekt wodnej mgiełki, jak i wiele innych.
  • Złączki i rozdzielacze, które umożliwią Ci sprawne podłączenie węża do instalacji, a także łączenie go z innymi elementami służącymi do podlewania (węże, zraszacze itp.).
  • Wyżej wymienione produkty występują w wielu wariantach. Dzięki temu możesz swobodnie decydować o materiałach, z jakich zostały wykonane (np. miedź lub tworzywo sztuczne), a nawet liczbie węży, które możesz do nich podłączyć (od 1 do nawet 4 wejść).

    Cechy dobrego węża do podlewana ogrodu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

    Wybór właściwego rozwiązania, które pozwoli Ci zadbać o zdrowie, wygląd i kondycję Twoich roślin, nie powinien ograniczać się wyłącznie do rodzaju samego węża, jak i niezbędnych mu akcesoriów. Do czynników, które dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, zaliczamy:

    Po pierwsze - rozmiary węża ogrodowego

    Do parametrów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, zaliczamy średnicę oraz długość węża ogrodowego.

    Korzystanie z tego rozwiązania powinno być wygodne i nie sprawiać problemów. Dlatego warto dopilnować, aby długość węża, który znajdzie się w Twoim ogrodzie, pozwalała na swobodne podlewanie każdego zakamarka tej przestrzeni.

    Długość węża ogrodowego ma znaczenie - nie może być ani zbyt krótki, ani tym bardziej za długi. Aby ją określić, wykonaj prostą kalkulację, na podstawie której obliczysz maksymalną odległość między źródłem wody (np. kranem) oraz najbardziej oddalonym miejscem w ogrodzie. Następnie dolicz do tego około 2 – 3 metry tzw. zapasu. Wówczas otrzymasz jasną odpowiedź, jak długi powinien być Twój wąż do podlewania roślin w ogrodzie.

    Kolejnym ważnym czynnikiem jest średnica. W tym miejscu kieruj się prostą zasadą mówiącą o tym, że im dłuższy wąż (a tym samym większa działka), tym również większa powinna być jego grubość. W przypadku małych ogrodów z powodzeniem możesz postawić na węże o średnicy od połowy do ¾ cala. Z kolei na dużych obszarach zdecydowanie lepiej sprawdzą się rozwiązania 1-calowe, jak i o wymiarze wynoszącym 5/4 cala.

    Po drugie - elastyczność i podatność na rozciąganie

    Każdy, kto choćby raz miał okazję podlewać rośliny, wie, że nie ma nic gorszego niż notorycznie skręcający i załamujący się wąż ogrodowy. Aby zminimalizować ryzyko powstawania złamań, a dodatkowo zyskać pewność, że Twój wąż nie będzie się odkształcał - zwróć uwagę na to, z jakich materiałów (i ilu ich warstw) jest wykonany. Tego typu przypadłości są charakterystyczne dla stosunkowo tanich produktów - wykonanych z podwójnej warstwy PCV. Jeśli zależy Ci na wężach lepszej jakości - staraj się wybierać rozwiązania wykonane z takich materiałów, jak: kauczuk, winyl, a dodatkowo wzmocnionych siatką z poliestru. Taka konfiguracja sprawi, że będą nie tylko trwałe, ale również zdecydowanie bardziej poręczne w czasie użytkowania.

    Po trzecie - dopuszczalne parametry użytkowe

    Ostatnim z elementów, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem finalnej decyzji, jest odporność na ciśnienie. Zły dobór tego czynnika może sprawić, że wąż nie będzie pracował tak, jak powinien, ulegnie deformacji i uszkodzeniu, a w skrajnych przypadkach - nawet zostanie rozerwany.

    Aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć takie ryzyko - koniecznie sprawdź, jakie ciśnienie panuje w Twojej instalacji wodnej. Następnie, na tej podstawie, dobierz wąż, którego dopuszczalne ciśnienie pracy będzie większe od tego w instalacji.

    Zasady użytkowania i przechowywania węży do podlewania. O czym pamiętać?

    Jeżeli Twoja przestrzeń do podlewania jest duża, a co za tym idzie - wymagana zastosowania długiego węża - koniecznie rozważ wyposażenie się w specjalny bęben lub wózek. Oba te rozwiązania ułatwią Ci zwijanie, a dodatkowo zdecydowanie ograniczą wysiłek wkładany w transport.

    Gdy sezon dobiegnie końca - pamiętaj, aby dokładnie opróżnić zawartość węża, a następnie umieścić go w bezpiecznym miejscu, w którym nie będzie narażony na działanie niskich temperatur. Jeśli o tym zapomnisz, a resztki znajdującej się w nim wody zamarzną - może on ulec trwałemu uszkodzeniu.

    Szukasz sprawdzonych akcesoriów do ogrodu, które ułatwią Ci regularne nawadnianie traw, drzew, krzewów oraz innych roślin?

    Z pewnością zainteresuje Cię bogata oferta wężów ogrodowych oraz wszelkich niezbędnych złączek, dzięki którym codzienna pielęgnacja Twojej zielonej przestrzeni będzie jeszcze prostsza i wygodniejsza. Odwiedź sklep TIM.pl, aby zapoznać się z całym asortymentem i zdecydować, które produkty służące do podlewania trafią do Ciebie.

    Jeśli poszukujesz również innych sprzętów niezbędnych w ogrodzie, z pewnością zainteresują Cię nasze artykuły: jak wybrać myjkę ciśnieniową oraz jaka kosiarka spalinowa do ogrodu będzie najlepszym wyborem.