Jak stworzyć inteligentny dom? Przegląd rozwiązań smart home
Smart home to idea wprowadzania do domu nowoczesnych technologii, które mają wspierać mieszkańców w codziennych zadaniach. Rozwiązania dedykowane są wszystkim, którzy chcą żyć bardziej wygodnie i bezpiecznie. Czy warto podjąć się budowy domu inteligentnego? Od czego zacząć i jakie technologie wybrać na początek? Poznaj najpopularniejsze przykłady systemów smart home!
Spis treści:
- Czym jest inteligentny dom?
- Jakie korzyści daje smart home?
- Przegląd systemów smart home - jakie są opcje?
- Czy smart home jest dla każdego?
- Jak stworzyć inteligentny dom - wybieraj sprawdzonych dostawców na TIM.pl
Czym jest inteligentny dom?
W wielu dziełach fantastyczno-naukowych poruszana jest tematyka domów wchodzących w interakcję z mieszkańcami. Obecnie wiele z rozwiązań opisywanych w literaturze s-f można wprowadzić do własnych mieszkań. Co prawda współczesny smart home nie zapyta, jak minął dzień, ale do potrzeb domowników dostosuje poziom ogrzewania, oświetlenie, a także zadba o ich bezpieczeństwo.
Inteligentny dom tworzy sieć zintegrowanych ze sobą urządzeń i czujników. Akcesoria łączą się ze sobą i wykonują zaprogramowane wcześniej czynności. Można też sterować nimi za pośrednictwem urządzeń mobilnych, nawet znajdując się daleko od domu. Dzięki temu mieszkanie sprawia wrażenie inteligentnego organizmu samodzielnie podejmującego niektóre decyzje.
Co wchodzi w skład sieci domu inteligentnego?
Budynki typu smart home mogą mieć dowolną ilość systemów i zapewniają różne udogodnienia. Z reguły jednak składają się z kilku jednakowych elementów. Należą do nich:
- jednostka centralna – to najważniejsza część systemu, do której podłączane są wszystkie inne elementy. Tu odbierane są sygnały z czujników, analizowane dane i wydawane polecenia. W jednostce można dokonać ustawień, a także połączyć się z nią zdalnie w celu wykonania działania na życzenie;
- czujniki – montowane są w różnych miejscach wewnątrz budynku i w jego obrębie. Mają za zadanie kontrolę określonych parametrów. W razie wykrycia anomalii lub uzyskania konkretnych wartości wysyłają sygnał do jednostki centralnej;
- automatyka i urządzenia inteligentne – mechanizmy odpowiedzialne za wykonywanie poleceń wydawanych z panelu sterowania lub przez jednostki centralne. Zalicza się do nich inteligentne lampy, gniazdka, grzejniki, automatykę bram i okien, a także alarmy i systemy przeciwpożarowe;
- sieć – rodzaj połączenia pomiędzy czujnikami, urządzeniami i jednostką centralną. Dawniej urządzenia łączono za pomocą sieci przewodów. Obecnie częściej stosuje się sieci bezprzewodowe, wykorzystujące połączenia internetowe Wi-Fi lub w standardzie Bluetooth.
Jakie korzyści daje smart home?
Z zastosowania systemów smart home wynikają następujące korzyści:
- oszczędność – dobierając odpowiednie urządzenia i programując je, można ograniczać zużycie zasobów, takich jak prąd, energia cieplna i woda. Po stronie oszczędności należy postawić czas poświęcony na wykonywanie powtarzalnych czynności, które urządzenia będą wykonywały za domowników;
- komfort – każdą regulację i zmianę ustawień można wprowadzić z wygodnego panelu lub za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala to uruchamiać bramę lub zmieniać temperaturę klimatyzacji z dowolnego miejsca na świecie;
- bezpieczeństwo – inteligentne urządzenia są w stanie poinformować domowników i odpowiednie służby o zagrożeniu pożarem, włamaniem czy zalaniem. Mogą też uruchomić specjalne systemy zapobiegawcze.
Przegląd systemów smart home - jakie są opcje?
Inteligentny dom daje ogromne możliwości ograniczone jedynie dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi. Tych przybywa z każdym rokiem i można usprawnić wiele obszarów mieszkania. Przedstawiamy konkretne przykłady zastosowania inteligentnych urządzeń smart w domach.
Inteligentne czujniki
To sensory, które mają za zadanie kontrolę określonych warunków w domach i wokół nich. Inteligentne czujniki mogą współpracować z urządzeniami inteligentnymi lub systemami alarmowymi. W przypadku wykrycia określonych warunków wysyłają informację do jednostki centralnej, a także aplikacji mobilnej. Wśród najczęściej stosowanych inteligentnych czujników można wyróżnić między innymi:
- czujniki zmierzchu połączone z lampami zewnętrznymi,
- czujniki ruchu na podczerwień lub wychwytujący ultradźwięki,
- czujnik deszczu do połączenia z systemem otwierania/zamykania okien,
- czujniki prędkości wiatru, temperatury i wilgotności,
- czujnik zalania, czadu, dymu i inne czujniki systemów alarmowych,
- czujnik uchylonych lub niedomkniętych drzwi.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem
Regulacja temperatury to jedna z czynności, które najchętniej powierzamy urządzeniom i zestawom smart home. Urządzenia umożliwiają włączenie grzejników podczas nieobecności w domu i stworzenie optymalnych warunków tuż przed powrotem. Można je również programować, planując inne warunki o określonych porach dnia, a także w poszczególnych pomieszczeniach. Po zaprogramowaniu możemy oszczędzać energię, ponieważ urządzenia nie pracują podczas nieobecności domowników. Stwarzamy też optymalne i najbardziej komfortowe warunki dla mieszkańców.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem może obejmować każdy sprzęt odpowiedzialny za utrzymanie warunków termicznych w mieszkaniu. W tej dziedzinie najczęściej stosuje się systemy do sterowania urządzeniami grzewczymi. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie głowicy termostatycznej przy grzejniku, z którą można komunikować się zdalnie. Zestaw uzupełnia czujnik temperatury montowany w tym samym pomieszczeniu.
Systemy smart home mogą obejmować też sterowanie klimatyzacją, regulację rekuperatora i kontrolę grzałki c.w.u. Do urządzeń odpowiedzialnych za regulację temperatury często zalicza się również zewnętrzne rolety i żaluzje.
Inteligentne oświetlenie
Urządzenia smart home wykorzystywane do kontroli oświetlenia mają za zadanie dostosowanie rodzaju i intensywności światła do potrzeb. Można zmienić jasność pomieszczenia w zależności od pory dnia. Niektóre urządzenia pozwalają też na zmianę kolorystyki lampek, co przydaje się do komponowania niepowtarzalnych dekoracji.
Podstawowymi elementami wyposażenia inteligentnego domu jest dotykowy panel ściemniający, a także inteligentne żarówki. Intensywność oświetlenia można zmieniać panelem, a nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Ciekawym urządzeniem jest łańcuch LED, który może zmieniać kolor i intensywność strumieni światła. Takie inteligentne oświetlenie stanowi nie tylko dekorację. Można uruchamiać je podczas nieobecności domowników, co traktowane jest jako system poprawiający bezpieczeństwo.
Inteligentne centrale, piloty i zestawy
Wśród akcesoriów do budowy sieci smart home znajdują się także centrale, piloty i zestawy gotowych urządzeń. Najistotniejsze są jednostki centralne, do których podłącza się pozostałe akcesoria i które można obsługiwać za pomocą sieci bezprzewodowej. Centrale są z reguły zoptymalizowane pod kątem obsługi konkretnych urządzeń. Można wybrać centralę do systemów alarmowych, oświetlenia, regulacji żaluzjami, a także uniwersalne do wielu zastosowań.
Do sterowania manualnego służą proste przyciski grzybkowe, piloty do alarmów i bram, a także panele sterowania. Bardzo ciekawym urządzeniem jest panel sterowania gestami, który odczytuje komendy wydawane za pomocą ruchu dłoni. Warto zwrócić uwagę także na gotowe zestawy urządzeń przeznaczonych do sterowania bramami lub oświetleniem w domu. Gotowych komplet można łatwo zamontować i zintegrować z urządzeniami domowymi.
Czy smart home jest dla każdego?
Jeszcze kilkanaście lat temu akcesoria i systemy smart home były uznawane za elitarne. Kosztowne, trudno dostępne i o niekoniecznie zrozumiałym przeznaczeniu, były traktowane jako zabawka dla bogatych.
Obecnie postrzeganie inteligentnych urządzeń i systemów bardzo się zmieniło. Akcesoria są bardzo powszechne, a niskie ceny sprawiają, że może pozwolić sobie na nie większość inwestorów. Nieźle rozbudowane systemy z wieloma możliwościami można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Co wyróżnia systemy smart home?
Systemy do inteligentnego domu cechuje bardzo łatwa i intuicyjna obsługa. Są wyposażone w proste panele sterowania i przejrzyste aplikacje. Z łatwością zmienia się w nich ustawienia, nawet będąc z dala od domu. Mogą obsługiwać zarówno kilka urządzeń, jak i pojedyncze gniazdko, dlatego skalę wybieramy sami. To sprawia, że po zestawy smart home mogą sięgnąć jednakowo właściciele domów i mieszkań w bloku. Docenią je pasjonaci nowinek technologicznych, miłośnicy ekologii, a nawet osoby mające trudności z obsługą nowoczesnych technologii.
Polecamy nasz Poradnik - centralne sterowanie roletami, gdzie krok po kroku objaśniamy, co powinno wejść w skład takiego zestawu oraz proponujemy konkretne produkty różnych producentów.
Jak stworzyć inteligentny dom - wybieraj sprawdzonych dostawców na TIM.pl
Inteligentny dom musi zapewniać komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Nie jest sztuką kupić najdroższe systemy, których nie będziemy stosować. Na początek warto zastanowić się, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, jaki rodzaj łącza bierzemy pod uwagę i jaką kwotę chcemy przeznaczyć na inwestycję. Warto zastanowić się nad kierunkiem możliwej rozbudowy w przyszłości i nie zamykać sobie szansy rozbudowy.
Nasz poradnik tylko pokrótce wyjaśnia zagadnienia związane z tworzeniem inteligentnego domu. W razie wątpliwości można poradzić się specjalistów lub zlecić przygotowanie projektu. Gdzie kupić pojedyncze inteligentne urządzenia smart i solidne zestawy? Wiele różnorodnych czujników, akcesoriów oświetleniowych i systemów pochodzących od sprawdzonych producentów znajduje się w ofercie sklepu TIM.pl.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jakie są wady inteligentnego domu?
Wady inteligentnego domu mogą być dwie: koszty początkowe oraz możliwość utraty bezpieczeństwa danych. Należy zatem pamiętać o silnych hasłach, podwójnej weryfikacji czy regularnie akyualizować oprogramowanie.
Czy inteligentny dom zużywa dużo energii?
Inteligentny dom może pomóc w oszczędzaniu energii poprzez optymalizację zużycia, na przykład automatyczne wyłączanie świateł lub regulację temperatury.
Czy inteligentny dom może współpracować z asystentami głosowymi?
Tak, wiele systemów inteligentnego domu łączy się z asystentami głosowymi (np. z Amazon Alexa, Google Assistant czy Apple Siri).
Jakie są korzyści z posiadania inteligentnego domu?
Posiadanie inteligentnego domu to przede wszystkim zwiększenie komfortu, możliwość monitorowania i zarządzania domem z dowolnej lokazlizacji oraz oszczędność energii.
Co wchodzi w skład sieci domu inteligentnego?
Budynki typu smart home składają się z: jednostki centralnej, czujników, automatyki i urządzeń inteligentnych oraz z sieci.
Planujesz zamontować w domu inteligentne rolety? Zajrzyj do artykułu: centralne sterowanie roletami, gdzie jest poradnik, jak podłączyć centralne sterowanie roletami.