Grzejnikowe grzałki elektryczne HOT2 dodatkowe inteligentne źródło ciepła
Podczas, gdy jesienne lub wiosenne dni przestają nas rozpieszczać temperaturą, warto rozważyć możliwość zastosowania dodatkowego źródła ciepła w postaci, zamontowanej w korpusie istniejącego grzejnika centralnego ogrzewania, elektrycznej grzałki grzejnikowej HOT2.
Spis treści:
- Dlaczego grzałka elektryczna do grzejnika może Ci się przydać?
- Gdzie umieszać grzałki w grzejnikach elektrycznych?
- Wskazówki dotyczące montażu
Dlaczego grzałka elektryczna do grzejnika może Ci się przydać?
Zaletą tego rozwiązania jest głównie uniezależnienie się od instalacji centralnego ogrzewania, przydatne w tzw. okresach przejściowych, kiedy nie działa ogrzewanie, a zależy nam na utrzymaniu właściwego komfortu cieplnego i możliwości wysuszenia np. wilgotnych ręczników.
Grzałki elektryczne do grzejników współpracują z rożnymi grzejnikami zarówno z grzejnikami łazienkowymi, jak i dekoracyjnymi. Prawidłowy dobór grzałki elektrycznej do grzejnika centralnego ogrzewania zapewnia optymalną współpracę tych produktów. Aby ułatwić sam dobór grzałki, producenci grzejników, podają informacje na temat optymalnych mocy grzałek przeznaczonych do poszczególnych modeli. Jest to jednocześnie potwierdzenie możliwości wyposażenia grzejników w elementy grzejne.
W przypadku, gdy dla wydajności grzejników 480 i 720W teoretyczna wartość mocy elektrycznej grzałki wynosi odpowiednio 300 lub 600W oraz 600 lub 900W, istotne jest zdefiniowanie ostatecznego przeznaczenia budowanego układu. Jeśli grzejnik elektryczny wraz z grzałką będzie pracował na potrzeby ogrzania intensywnie schładzanego pomieszczenia, wtedy w obu przypadkach należy wybrać grzałkę o większej mocy. Natomiast, gdy grzejnik podgrzewany grzałką będzie pełnił jedynie rolę suszarki np. do ręczników wystarczy zastosować grzałki o niższych mocach. Dobór grzałki do grzejnika musi być zgodny z wytycznymi zawartymi w ich dokumentacji.
Gdzie umieszać grzałki w grzejnikach elektrycznych?
Lokalizacja grzejnika z zamontowaną grzałką elektryczną w stosunku do innych urządzeń sanitarnych (np. wanna, umywalka) powinna uwzględniać wymagania dla posiadanego przez grzałkę stopnia ochrony elektrycznej IP oraz zgodność w założeniami normy w tym zakresie.
Decydując się na montaż grzałki elektrycznej do grzejników, należy przewidzieć możliwość dostępu do elementów regulacyjnych i przyłączeniowych podczas eksploatacji. W przypadku chęci późniejszej instalacji grzałki, wymagane jest staranne zaplanowanie takiej możliwości szczególnie, gdy montaż wymaga użycia trójnika przyłączeniowego lub specjalnego zestawu zaworowego przystosowanego do montażu grzałki.
Grzejnik c.o. przeznaczony do współpracy z grzałką, powinien być wyposażony w zawór odcinający lub termostatyczny, który pozwoli na odcięcie grzejnika od instalacji c.o. Należy zwrócić szczególną uwagę na skuteczne uszczelnienie gwintu w miejscu połączenia grzejnika c.o. z grzałką elektryczną.
Niewskazany jest montaż grzałek w strefach grzejnikowych o nieznacznym przepływie wody z uwagi na skłonność tych miejsc do gromadzenia osadów, które mogą odkładać się na elemencie grzejnym w postaci kamienia kotłowego.
Wskazówki dotyczące montażu
Wszelkiego rodzaju grzałki elektryczne do grzejników, również te zaawansowane technologicznie jak grzałka typu HOT², przeznaczone do współpracy z grzejnikami centralnego ogrzewania, to urządzenia elektryczne wyposażone w elementy grzejne, czujniki temperatury, przyłącza elektryczne i hydrauliczne, oraz zależnie od wersji w elementy regulacyjne (wyłączniki termiczne i termostat). Wszystkie modele elektrycznych grzałek grzejnikowych posiadają zewnętrzne gwinty przyłączeniowe R½”, co znacząco usprawnia ich montaż w korpusach grzejników. Produkty znajdziesz tutaj: Instal Projekt.
W przypadku grzejników drabinkowych i o powtarzających się elementach konstrukcyjnych (np. listwach), wskazane jest aby element grzejny położony był prostopadle do tych elementów. Zasada jest szczególnie istotna w przypadku poziomego montażu grzałki.
Aby zapewnić bezpieczeństwo działania oraz optymalną współpracę grzejnika z zamontowaną w nim grzałką elektryczną, należy przed uruchomieniem grzałki spełnić następujące warunki:
- dobór i montaż grzałki elektrycznej powinien być przeprowadzony zgodnie ze wskazówkami w instrukcji urządzenia
- przed uruchomieniem grzałki elektrycznej należy upewnić się czy cała objętość grzejnika wypełniona jest wodą
- w przypadku, gdy grzejnik posiada dwa zawory (zasilający i powrotny), podczas eksploatacji grzejnika z grzałką, należy zamknąć zawór po stronie dopływu wody, natomiast zawór odpływowy musi być otwarty, aby zapewnić możliwość redukcji ciśnienia wywołanego wzrostem temperatury w grzejniku.