Fotowoltaika balkonowa – nowy trend czy chwilowy zachwyt?
Fotowoltaika coraz mocniej osadza się w krajobrazie naszego kraju. Panele fotowoltaiczne widać na dachach, podwórkach, polach, a także… na balkonach! Czy wiesz, że trend fotowoltaiki balkonowej ma się świetnie u naszych zachodnich sąsiadów? U nas również zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Dowiedz się, jak działa fotowoltaika balkonowa i jakie regulacje prawne obowiązują przy jej zakładaniu.
Spis treści:
- Czy w Polsce wykorzystuje się już panele fotowoltaiczne na balkonach?
- Jak przygotować się do montażu modułów fotowoltaicznych na balkonie?
- Na co zwrócić uwagę montując fotowoltaikę balkonową?
- Podłączenie do sieci energetycznej fotowoltaiki balkonowej w bloku
- Czy warto inwestować w fotowoltaikę balkonową?
Czy w Polsce wykorzystuje się już panele fotowoltaiczne na balkonach?
Większości osób fotowoltaika balkonowa kojarzy się głównie z memem zawierającym zdjęcie paneli na balkonie i tekst „Gdy mieszkasz w bloku, a konsultant namówił Cię na fotowoltaikę”. W rzeczywistości jednak ten temat wykracza poza sferę żartów. Przykładem są Niemcy, gdzie takich instalacji wykonano już około 190 tysięcy. A jak to wygląda w Polsce?
Przykładem fotowoltaiki balkonowej w Polsce jest jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Szczytnie – o bloku przy ulicy Śląskiej było w ostatnim czasie głośno w mediach. Pierwsze panele fotowoltaiczne (na dachu) i pompy ciepła zamontowano już w 2014 roku, dzięki czemu udało się znacznie obniżyć czynsze za mieszkania. Na tym jednak się nie skończyło – niedawno specjalne moduły fotowoltaiczne zamontowano w szczycieńskim bloku także na balkonach. Dzięki tej inwestycji zarządcy wspólnoty liczą na to, że uda się im uzyskać w dużej mierze niezależność energetyczną.
Jak przygotować się do montażu modułów fotowoltaicznych na balkonie?
Jeśli rozważasz zamontowanie modułów fotowoltaicznych na swoim balkonie, zacznij od najważniejszych formalności. W większości budynków wielorodzinnych balkon należy do elewacji – to oznacza, że wszelkie ingerencje w jego wygląd i konstrukcję wymagają zgody właściciela, a w przypadku wspólnoty również uchwały.
Ważne jest także, by przed pracami sprawdzić dokładnie warunki montażu. Moduły fotowoltaiczne przeznaczone na balkon są lżejsze niż te, które umieszcza się na dachach. Mimo to starsze, skorodowane barierki na balkonach w niektórych budynkach mogą nie wytrzymać takiego obciążenia. Koniecznie sprawdź to przed ich montażem, aby nie powodować zagrożenia! Co jeszcze jest ważne?
Oczywiście nasłonecznienie! Aby osiągnąć maksymalne korzyści z fotowoltaiki, zaleca się montowanie modułów fotowoltaicznych od strony południowej, ewentualnie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. Dlatego, jeśli Twój balkon skierowany jest na północ, fotowoltaika balkonowa może nie być najlepszym rozwiązaniem. Weź też pod uwagę ewentualne zmiany w otoczeniu – upewnij się, że w przyszłości przed Twoim budynkiem nie zostanie wybudowany inny blok, który zacieni Twój balkon (np. sprawdzając to w miejscowym planie zagospodarowania).
Co wziąć pod uwagę, gdy rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź opinię eksperta – czy nadal warto inwestować w fotowoltaikę.
Na co zwrócić uwagę montując fotowoltaikę balkonową?
Przede wszystkim postaw na maksymalną wydajność. Maksymalnie wykorzystaj dostępną powierzchnię i najlepiej zainwestuj w dwa moduły o łącznej mocy około 0,7 kW. Do tego niezbędny będzie mikroinwerter, który zmienia wytwarzany w panelach prąd stały na zmienny, wykorzystywany do zasilania domowych sprzętów. O czym jeszcze pamiętać podczas montażu?
Przede wszystkim o bezpieczeństwie! Zarówno tym od strony instalacji elektrycznej, jak i odpowiedniego mocowania do balustrady. Poszczególne rodzaje modułów fotowoltaicznych mogą różnić się, jeśli chodzi o sposób montażu. Niektóre z nich montuje się za pomocą gotowych profili lub uchwytów, ale niekiedy będą potrzebne konkretne elementy konstrukcji montażowych. Co jeszcze jest ważne?
Zdecydowanie ochrona przeciwprzepięciowa, zarówno od strony wyładowań atmosferycznych, jak i przeciążeń lub zwarć w instalacji. Niezbędna będzie porządna instalacja odgromowa oraz zabezpieczenie na wypadek zwarć i przeciążeń. Montowanie wkładek topikowych przed falownikiem (po stronie prądu stałego) i wyłączników nadprądowych za falownikiem (po stronie prądu przemiennego), powinno załatwić sprawę. Dodatkowo stosuje się ochronę przed porażeniem prądem w postaci ograniczników przepięć i wyłączników różnicowoprądowych.
Dla dociekliwych polecamy portal Łączy Nas Napięcie i artykuł: Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?, do którego odsyłamy po więcej informacji.
Warto pamiętać, że w modułach fotowoltaicznych jest produkowany prąd stały. W przypadku takiego prądu zmiana napięcia o nawet 15-20% (która może mieć miejsce np. w związku ze zmianą warunków zewnętrznych) jest już traktowana jako zwarcie. W takiej sytuacji ryzyko pożaru okazuje się znacznie większe niż w przypadku prądu przemiennego.
Podłączenie do sieci energetycznej fotowoltaiki balkonowej w bloku
Tu sprawa okazuje się dość złożona. O ile kwestia podłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci w przypadku domów jednorodzinnych jest jasna, to przepisy nie regulują dokładnie, jak miałoby się to odbywać przy fotowoltaice balkonowej.
Dlatego zanim podejmiesz się montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym balkonowej) na własną rękę zawsze skonsultuj to ze specjalistą i swoim dostawcą prądu!
Istnieje tylko jeden dokument: Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631, według którego za istotne uznaje się moduły wytwarzania energii o mocy większej niż 0,8 kW. Jeśli Twoje panele będą miały mniejszą moc, teoretycznie mógłbyś nie zgłaszać ich do zakładu energetycznego. Do zasilania domowych urządzeń potrzebowałbyś jednak specjalnego magazynu energii, który w bloku, ze względu na duże rozmiary, jest mało praktyczny.
Czy warto inwestować w fotowoltaikę balkonową?
Nie ma się co oszukiwać – fotowoltaika balkonowa nie dostarczy tyle prądu, by zapewnić gospodarstwu domowemu samowystarczalność energetyczną. Może być za to dodatkowym źródłem energii, które pozwoli Ci obniżyć rachunki.
Ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice balkonowej? Przy wyliczeniach weź pod uwagę:
- moc i liczba modułów,
- stawki za prąd od dostawcy,
- miejsce mocowania (kierunek, w którym są zwrócone).
Pamiętaj, że Twoje obliczenia będą jedynie szacunkowe. Na pytanie, czy fotowoltaika na balkonie będzie się opłacała w Twoim przypadku, mogą odpowiedzieć jedynie specjaliści. I to z nimi należy w pierwszej kolejności skonsultować swój pomysł.
W Centrum Usług przygotowaliśmy dedykowany konfigurator fotowoltaiki, który Ci w tym pomoże.
W kwestii opłacalności fotowoltaiki balkonowej trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Niestety właściciele mieszkań w blokach nie mogą korzystać z dotacji na fotowoltaikę. Zwrot kosztów zakupu i montażu elementów instalacji przysługuje tylko właścicielom domów jednorodzinnych.
Fotowoltaika balkonowa to w naszym kraju wciąż nowość. Jeśli zdecydujesz się na taką inwestycję, czeka Cię nieco formalności i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Czerpanie z niej korzyści korzyści jest jednak jak najbardziej możliwe – pamiętaj, że „dla chcącego nic trudnego”!