Czas działania urządzeń mobilnych na wbudowanej „baterii” jest dość popularnym problemem dzisiejszych czasów. Smartfon służy do dzwonienia, pisania SMS-ów, robienia zdjęć, odbierania i wysyłania maili, przeglądania Internetu i obsługi przeróżnych aplikacji. Wszechstronność urządzeń powoduje dość intensywnie użytkowane, co znacznie wpływa na szybsze rozładowanie wbudowanej baterii.
Czym jest bateria? To produkt jednorazowego użytku, po rozładowaniu nie nadaje się do ponownego ładowania. Z kolei akumulator, akumulatorek –toprodukt wielokrotnego użytku. Po rozładowaniu można powtórnie go naładować.
Większość z nas oczekuje, że urządzenie będzie małe, lekkie i przede wszystkim - tanie. Niestety określenie „dobre i tanie” to sprzeczność sama w sobie. Dostępne na rynku produkty są kompromisem pomiędzy jakością i ceną. Dotyczy to również akumulatorów w telefonach komórkowych, tabletach…
- Najwyższa jakość produktu - najlepsze parametry techniczne to duża trwałość, przemyślane i dopracowane rozwiązania, wsparcie techniczne, doradztwo, pełna dokumentacja i rozwiązania dedykowane do wymagającego odbiorcy, a do tego serwis i części zamienne. Pamiętajmy: spełnienie tych oczekiwań bezwzględnie przekłada się na wysoką cenę.
1. Najczęściej wraz z obniżającą się ceną drastycznie spada jakość produktu.
2. Niska jakość produktu w stosunku do deklarowanych parametrów (słaba jakość i krótki czas „życia” urządzenia), ale za to bardzo przystępna cena.
Rozwiązaniem na brak energii, jest dodatkowy przenośny akumulator zwany Powerbankiem, który dzięki międzynarodowym standardom (dla bezpieczeństwa sprawdźmy zgodność napięć) możemy podłączyć do urządzenia np. smartfonu ładując wbudowany w smartfon akumulatorek (o ile Powerbank jest naładowany).
Najbardziej rozpowszechnionym standardem wyjścia do zasilania urządzeń przenośnych jest wyjście USB typ A standard 5 V. Ładowanie Powerbanku najczęściej odbywa się poprzez wejście Micro USB (USB Micro-B 5 Pin) z standardowej ładowarki telefonu, tabletu lub komputerowego gniazda USB typ A. Podsumowując, Poewrbank to szansa na naładowanie urządzenia przenośnego w podróży bez dostępu do gniazdka zasilającego.
Powinniśmy zacząć od określenia naszych wymagań. Zastanowić się do czego Powerbank będzie nam potrzebny oraz w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Dowiedz się jaki powerbank kupić, czytając ten artykuł.
Inne wymagania będą stawiane Powerbankowi, który ma zmieścić się w kieszeni garnituru lub garsonki, inne w kieszeni ubrania roboczego a jeszcze inne jeśli będzie noszony w plecaku. Noszenie nie ograniczamy tylko do ubioru, rozważmy również otoczenie.
Powerbank używany w biurze narażony jest na dużo mniejsze uszkodzenia mechaniczne niż ten używany na budowie, w warsztacie lub zabierany na wycieczki górskie czy rowerowe. Jeśli będziemy używać go nad wodą, na jachcie czy łodzi lub wędkując, narażamy go na przypadkową „kąpiel”, więc warto zastanowić się czy nie powinien być odporny na przypadkowe zamoczenie.
- Jak duże są okresy gdy przebywasz bez dostępu od gniazdka zasilającego (sieciowego 230V lub samochodowego 12V lub 24V) z którego można podładować Powerbanka?
- Jak duże zapotrzebowanie na prąd mają Twoje urządzenia które będziesz ładował z Powerbanka?
Im więcej energii będziesz potrzebował, tym większą pojemność powinien mieć Twój Powerbank - jak to określić praktycznie?
Zacznij od sprawdzenia jaką pojemność ma akumulator w Twoim urządzeniu. Informacje znajdują się na akumulatorze, w karcie katalogowej lub w Internecie. Pojemność akumulatorków podawana jest w mili ampero godzinach szukajmy oznaczenia mAh.
Pamiętaj, że podana przez producenta pojemność Powerbanka jest wartością maksymalną. Z czasem każdy akumulator traci część swojej pojemności (to zjawisko normalne, każdy Powerbank składa się z zestawu akumulatorów). Dobry akumulator traci pojemność pomału, a użytkownik prawie tego nie zauważa. W uproszczeniu można przyjąć że każde 1000 mAh pojemności Powerbanka zapewni doładowanie przeciętnego smartfona o około 20 do 30 procent.
Na rynku można spotkać duże Powerbanki potrafiące zasilić kilka urządzeń o pojemności przekraczającej 100 000 mAh po te mniejsze, których pojemność wynosi 750 mAh. Dla porównania przeciętna wartość akumulatorka w smartfonie jest około 2 500 mAh. Załóżmy, że nasz Powerbank ma pojemność 5 000 mAh i jest naładowany do pełna, a bateria w naszym smartfonie ma pojemność 2 500 mAh. Nie oznacza to że po rozładowaniu smartfona będzie można naładować go do pełna równo dwa razy jak sugerowała by matematyka.
- Jakość użytych elementów
- Projekt i wykonanie układów elektronicznych odpowiadających za sterowanie i zabezpieczanie
- Optymalizacja termiczna (odprowadzanie ciepła z elementów) i obudowy
- Każdy akumulatorek poza pojemnością określa parametr ilości cykli ładowania i rozładowania.
Powerbanki z różnych półek cenowych mogą różnić się technologią wykonania akumulatorków. To bardzo ważny parametr mający wpływ na jakość i cenę. Najczęściej spotykamy akumulatorki wykonane w technologii:
- Ni-Cd niklowo-kadmowy, posiadają dużą wydajność prądową i „efekt pamięci”
- Ni-MH niklowo-metalowo-wodorkowy - mają o wiele mniejszy „efekt pamięci” niż Ni-Cd oraz posiadają „efekt leniwej baterii”. Charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością niż Ni-Cd, dodatkowo dobrze oddają energię w niskich temperaturach
- Li-lon litowo jonowy pozwala na zgromadzenie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach Ni-MH o tym samym ciężarze i wielkości. Nie występuje w nich „efekt pamięci” i „efekt leniwej baterii”. W niskich temperaturach tracą możliwość oddawania energii efekt ten znika po ogrzaniu akumulatorka
- Li-Poly litowo polimerowy w działaniu jest podobny do akumulatora Li-lon. Technologia Li-Poly umożliwia tworzenie giętkich, bardzo cienkich i elastycznych akumulatorków. Akumulatorki te są jednak nieodporne nawet na niewielkie przeładowanie i łatwo je uszkodzić.
„Efekt pamięci” – w uproszczeniu oznacza, że akumulator jeśli jest niewłaściwie ładowany, bardzo szybko traci swoją pojemność. Akumulatorków posiadających „efekt pamięci” nie wolno doładowywać. Najpierw muszą być rozładowane a następnie w pełni naładowane.
Efekt „leniwej baterii” – przy niewłaściwym rozładowaniu powstaje nieznaczny spadek napięcia, co w przypadku Powerbanków ma bardzo duże znaczenie.
Wybór Powerbanka powinien być kompromisem pomiędzy wielkością (wymiary obudowy) i ciężarem a pojemnością sprzętu. Możliwe, że odpowiedź od razu wskaże, jaka technologia wykonania powinna być brana pod uwagę, a cena będzie tylko efektem dokonanych wyborów.
Udanych zakupów!