Dropshipping - jak zacząć? Poradnik krok po kroku.
NIe wiesz jak zacząć współpracę w modelu dropshippingu? Zacznij od podstaw! Dowiedz się, za co odpowiadają poszczególni uczestnicy procesu: kto sprzedaje, kto wysyła, a kto dba o promocję. Ten artykuł to najważniejsze informacje w pigułce!
Spis treści:
- Dropshipping – co to jest i kto bierze udział w tym procesie?
- Dropshipping a własna firma. Czy to konieczne?
- Dropshipping – jak rozliczać i księgować zgodnie z przepisami?
- Kto dba o pozycjonowanie strony i promocję w mediach?
Dropshipping – co to jest i kto bierze udział w tym procesie?
Dropshipping to model biznesowy, gdzie w procesie sprzedaży bierze udział:
- sprzedawca - sklep internetowy, który oferuje produkty klientom na swojej stronie, ewentualnie w social mediach i innych kanałach;
- dostawca – firma, która fizycznie posiada oferowane do sprzedaży produkty i która odpowiada za ich dostarczenie do klienta;
- klient - osoba, która dokonuje zakupu w sklepie internetowym i która otrzymuje towar bezpośrednio od dostawcy.
Z punktu widzenia samego klienta to, kto zajmuje się sprzedażą produktów, a kto jej stroną logistyczną, nie ma większego znaczenia. Dla niego liczy się sprawna realizacja zamówienia.
Podział obowiązków związanych ze sprzedażą i logistyką jest natomiast ważny dla dwóch pozostałych uczestników tego procesu. Jakie korzyści z dropshippingu osiągają sprzedawcy, a jakie dostawcy?
- Dla właściciela sklepu internetowego dropshipping jest sposobem na obniżenie kosztów – nie musi on wydawać pieniędzy na zakup towaru ani na jego magazynowanie, może również oferować szeroki zakres produktów od różnych dostawców.
- Dla dostawcy dropshipping to sposób na uwolnienie się od obowiązków związanych z pozyskiwaniem klientów, marketingiem, prowadzeniem strony internetowej.
Dropshipping a własna firma. Czy to konieczne?
Osoby początkujące w biznesie internetowym często zadają sobie pytanie, czy aby działać w modelu dropshippingu, trzeba mieć własną firmę. Obecnie już nie – od 2018 roku można sprzedawać produkty w ramach działalności nierejestrowanej. Dropshipping bez firmy jest więc możliwy.. Ważne jest jednak, by pilnować wysokości przychodów. Nie powinny one przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia.
Chcę rozpocząć współpracę z TIM.pl i sprzedawać w modelu dropshippingowym.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku dostawców. Z racji tego, że muszą oni kupować fizyczne produkty, magazynować je i wysyłać, współpracują z innymi przedsiębiorstwami: firmami kurierskimi, logistycznymi czy hurtowniami. Przy takiej współpracy konieczne jest wystawianie faktur – przedsiębiorstwa obsługujące dostawców raczej nie zgadzają się na inne formy rozliczeń.
Dropshipping – jak rozliczać i księgować zgodnie z przepisami?
Aby zrozumieć zasady rozliczania i księgowania dropshippingu, warto wiedzieć, kiedy faktycznie dochodzi do transakcji pomiędzy sprzedawcą a dostawcą. Właściciel sklepu internetowego kupuje od dostawcy towar dopiero wtedy, gdy zamówi go klient.
Jak wygląda księgowanie w dropshippingu i jakie dokumenty wystawia się w tym procesie? Są to:
- faktura wystawiana przez dostawcę, dokumentująca transakcję ze sklepem internetowym;
- faktura lub paragon wystawiane przez sprzedawcę i przekazywane klientowi.
Rozliczenia pomiędzy dostawcą a sprzedawcą uwzględniają marżę. To kwota, którą sprzedawca dodaje do ceny naliczonej przez hurtownię lub producenta. Jest ona przychodem sprzedawcy i to od niej odprowadza on podatek dochodowy.
Kto dba o pozycjonowanie strony i promocję w mediach?
Dostawcy i producenci często decydują się na współpracę w ramach dropshippingu przede wszystkim po to, by pozyskać nowe rynki zbytu. W takim modelu jest to dla nich wyjątkowo łatwe. Za całość kwestii związanych z marketingiem, pozycjonowaniem strony i pozyskiwaniem klientów odpowiadają sprzedawcy prowadzący sklepy internetowe.
Jedną z kluczowych zalet dropshippingu jest niski próg wejścia. Wystarczy nawiązanie współpracy pomiędzy dostawcą i sprzedawcą oraz organizacja całego procesu i już można oferować nowe produkty klientom. Wiesz już, jak zacząć. Sprawdź teraz, jak zostać dostawcą TIM.pl, działać w modelu dropshippingowym i zdobywać nowych klientów!
- Czy dropshipping jst legalny?
- Własny e-commerce w branży elektrotechnicznej
- Ile można zarobić w dropshippingu?
Potrzebujesz pomocy z Logowaniem lub Założeniem Konta?
Znajdź rozwiązanie w Centrum Pomocy
Infolinia pn.-pt. 8:00-16:00, sklep@tim.pl
Biuro Obsługi Klienta