Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
DVB T2 w Polsce. Co to oznacza i jak się przygotować?
Telewizja naziemna DVB T

DVB-T2, refarmingu, HEVC… co oznaczają te pojęcia i jaki mają wpływ na odbiór sygnału na naszych telewizorach? Część z Was pamięta pewnie czasy królowania sygnału analogowego do odbioru programów telewizyjnych, których było kilka i przeciętnej jakości. Szerokość pasma telewizyjnego nie dawała możliwości wprowadzenia większej ilości programów, ze względu na występowanie zakłóceń. Z tego też względu pod koniec lat dziewięćdziesiątych stworzono standard cyfrowy oznaczony jako DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial).

Standard cyfrowy DVB-T umożliwiał nadawanie większej ilości programów w tym samym paśmie telewizyjnym, gwarantował lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz mniejszą podatność na zakłócenia.
Z czasem wszyscy nadawcy przeszli z nadawania analogowego na cyfrowy. Wraz z rozwojem telewizorów zwiększały się również wymagania względem nadawców. Każdy program nadawany w standardzie cyfrowym DVB-T nazwano strumieniem.

linia
Co to jest DVB T2

Obrazowo rzecz ujmując, od nadajnika do naszego odbiornika „płynie” sobie strumień informacji o obrazie i dźwięku oraz innych usługach ( teletekst, napisy i szereg innych ). W odbiorniku znajduje się układ który ten strumień informacji zamienia dla nas w obraz i dźwięk. Żeby powstał taki strumień informacji, po stronie nadawcy znajduje się koder, który obraz i dźwięk zamienia na strumień, a w odbiorniku mieści się dekoder, który ten strumień odczytuje i przekłada na obraz i dźwięk.

Powstawały różne odmiany takich koderów i dekoderów które nazwano standardami kodowania MPEG. Ekrany telewizorów miały coraz większa rozdzielczość a od dźwięku zaczęto wymagać wielokanałowości. Dlatego w ramach standardu cyfrowego przekazu DVB-T MPEG powstawały coraz nowocześniejsze kodery i dekodery.

I tak mieliśmy już system kodowania, kompresji MPEG-2, MPEG-4 który to obecnie zastępowany jest przez jeszcze bardziej zaawansowany system zwany HEVC. System ten tak bardzo różni się od poprzednich systemów MPEG, że zastosowany w przesyle cyfrowym telewizji naziemnej oznaczono go jako DVB-T2. Warto wspomnieć, że przejście na standard HEVC miał już miejsce o wiele wcześniej na programach satelitarnych DVB-S2 oraz częściowo na kanałach kablowych DVB-C2


Kiedy DVB T2 w Polsce?

W ramach prac nad nowymi standardami dla telefonii komórkowej i wdrażaniu systemu 5G, Komisja Europejska i inne kraje ustaliły, że związku z brakiem częstotliwości dla nowych standardów GSM 5G i 6G, do końca 2022 r. zwolni się pasmo telewizyjne 700 MHz. Dlatego w Polsce przy okazji refarmingu, czyli zmianie częstotliwości zmieni się też standard nadawanego sygnału na DVB-T2. W większości obszaru kraju obecne częstotliwości nie ulegną zmianie, ale w niektórych rejonach może się zdarzyć, że programy zmienią numer kanału na którym będą nadawane wraz ze zmianą standardu.


Co zmieni DVB T2?

Nowy standard DVB-T2 umożliwi:

  • wprowadzenie dodatkowych programów telewizyjnych
  • podniesienie jakości sporej liczby kanałów do standardu wysokiej rozdzielczości HD lub nawet UHD/4K
  • podniesienie jakości dźwięku i uskutecznianie przekazu wielokanałowego
  • wprowadzenie w szerszym zakresie telewizji hybrydowej HbbTV (standard łączący typowa emisje sygnałów telewizyjnych z multimedialnymi treściami dostarczanymi przez szerokopasmowy internet do telewizora).
  • zwiększenie odporności na zakłócenia


  • Nowy standard DVB-T2 wymusza pewne działania po stronie odbiorczej. Czyli nasz odbiornik telewizyjny powinien być wyposażony w wewnętrzny dekoder DVB-T2 a jeżeli nie jest wyposażony, to trzeba się liczyć z zakupem dekodera zewnętrznego. Na rynku dostępnych jest sporo tunerów DVB T2.

    Różnice występujące między nimi to najczęściej:

  • rodzaj obudowy ( większa - stanowiąca oddzielną „skrzyneczkę” i mała chowana z tyłu telewizora
  • wyświetlacz lub jego brak
  • ilość i rodzaj złącz wyjściowych (HDMI, EURO, CINCH, cyfrowe dźwięku, USB)
  • rodzaj pilota ( w niektórych przypadkach pilot dekodera obsługiwać może telewizor )
  • wyposażenie dodatkowe (np. aplikacje SMART)
  • proste bądź rozbudowane funkcje w menu


  • Dekoder taki można dopasować do naszych preferencji i potrzeb oraz wygody sterowania. Jeśli chodzi o anteny, w większości przypadków nie będzie potrzeby ich wymiany, ale istnieje ryzyko, że w momencie uruchamiania stacji komórkowych w paśmie po wyżej 700 MHz mogą pojawić się zakłócenia. W takich przypadkach należało by wymienić antenę na taką, której konstrukcja ogranicza odbiór sygnału po wyżej 700 MHz i posiada filtr LTE. Warto wcześniej skonsultować się z profesjonalistą zajmującym się antenami. Zamiana standardów nadawania ma się zakończyć do końca czerwca tego roku i w różnych rejonach naszego kraju odbywać się to będzie w różnych terminach. Sprawdź szczegółowy harmonogram przełączeń

    Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2 HEVC?

    Obecnie w całej Polsce jest już przełączony sygnał na standard DVB-T2 za wyjątkiem MUX-3 gdzie nadawane są programy telewizji publicznej oraz MUX-8. Każdy z właścicieli odbiornika telewizyjnego może odbierać programy w nowym standardzie. Jeśli jednak istnieją problemy z odbieraniem programów – konieczny jest zakup dekodera.

    Jeżeli  chcemy samodzielnie sprawdzić czy nasz odbiornik telewizyjny odbiera sygnał w nowym standardzie, wystarczy że uruchomimy przeszukanie automatyczne w naszym odbiorniku a zaprogramują się wszystkie możliwe programy do odbioru. Brak takich programów na liście jak POLSAT czy TVN może świadczyć o tym, że nasz odbiornik telewizyjny nie jest wyposażony w dekoder standardu DVB-T2 HEVC. Oczywiście jeżeli mamy jakieś problemy najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowca z branży instalatorstwa antenowego.

    Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą produktów takich jak anteny czy tunery DVB T2, dostępnych na platformie TIM.