Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Poznaj najważniejsze informacje o tym nietypowym sposobie ogrzewania mieszkań i domów!
Słyszałeś wiele dobrego na temat ogrzewania na podczerwień? Rzeczywiście, to zdrowy, przyjazny dla środowiska i łatwy sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż folii grzewczych na podczerwień, sprawdź, czy ten rodzaj ogrzewania będzie odpowiedni dla Twojego domu. Poznaj sposób działania, zalety i wady ogrzewania elektrycznego na podczerwień!
Spis treści:
- Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
- Rodzaje ogrzewania elektrycznego na podczerwień. Folia czy mata grzewcza?
- Jakie znaczenie mają regulatory temperatury w ogrzewaniu podłogowym na podczerwień?
- Wysokiej jakości ogrzewanie na podczerwień to podstawa jego żywotności przez długie lata!
- Folie podłogowe czy sufitowe? Gdzie zamontować ogrzewanie na podczerwień?
- Ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie dla wszystkich? Oto wady i zalety takiego systemu grzewczego
- Czy ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie dla Ciebie?
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień jest rodzajem ogrzewania elektrycznego. Folie lub maty grzejne są zasilane prądem i nie wymagają dostarczania żadnego innego rodzaju mediów ani paliwa.
Zasadniczą różnicą w porównaniu z innymi systemami grzewczymi jest sposób wytwarzania ciepła i przekazywania go do otoczenia. Czyli jaki? Już tłumaczymy!
Fale podczerwone wytwarzane przez folie lub maty grzejne nie ogrzewają powietrza, ale znajdujące się w ich otoczeniu przedmioty. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego będą to przede wszystkim panele lub inny rodzaj posadzki, ale również ściany czy meble. Takie ogrzewanie jest bardziej efektywne niż ogrzewanie samego powietrza, ogranicza także ruchy konwekcyjne. Dzięki temu ciepłe powietrze nie unosi się do góry, ale rozkłada się równomiernie na całej wysokości pomieszczenia. Jak to wygląda od strony technicznej?
Folie grzejne wzbogacone są o grzałki węglowe zawierające grafit, które pod wpływem działania energii elektrycznej wytwarzają fale podczerwone. Zakres tych fal jest dokładnie taki jak w przypadku promieniowania słonecznego – to właśnie podczerwień sprawia, że jest ono odczuwane przez człowieka jako ciepło.
Rodzaje ogrzewania elektrycznego na podczerwień. Folia czy mata grzewcza?
Określenia „folia grzewcza” i „mata grzewcza” (lub grzejna) często są używane zamiennie. W rzeczywistości chodzi jednak o dwa różne rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego. Czym różnią się od siebie folie i maty grzejne?
- Folia grzewcza to rodzaj grzejnika elektrycznego wytwarzającego fale podczerwone, które ogrzewają otoczenie (a nie samo powietrze). Te cienkie, elastyczne elementy są wykonane z folii PET o dobrych właściwościach izolacyjnych. Folia jest wzbogacona elektrodami z taśmy miedzianej, które przewodzą prąd. Za wytwarzanie podczerwieni odpowiadają grzałki węglowe. Są one rozmieszczone na całej powierzchni folii grzewczej, dzięki czemu może ona efektywnie ogrzewać wszystko, co znajduje się w pobliżu.
- Natomiast mata grzewcza składa się z siatki z włókna szklanego, do której przymocowuje się ekranowane kable grzejne. Zasilane energią elektryczną kable rozgrzewają się, podgrzewając w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Maty grzewcze mogą mieć zasilanie jednostronne lub dwustronne (są trudniejsze w montażu, ale cieńsze niż maty jednostronne). Ten rodzaj elektrycznego ogrzewania podłogowego nadaje się do montażu pod płytkami podłogowymi z różnych materiałów.
Nie tylko technologia działania odróżnia maty od folii grzejnych. Różnią się także sposobem działania oraz wydajnością. O co chodzi?
Budowa folii grzejnych pozwala na ogrzewanie całych powierzchni, z kolei maty grzejne lepiej radzą sobie w ogrzewaniu miejscowym. Dlatego decydując się na typ ogrzewania na podczerwień trzeba to dobrze przemyśleć. Ale pamiętaj, że nieważne na który typ ogrzewania podłogowego się zdecydujesz, wygra on z tradycyjnym sposobem grzania domu. Mowa tu oczywiście o o wiele mniejszym zużyciu prądu elektrycznego, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za prąd.
Więcej o matach grzewczych możesz przeczytać tutaj: Maty grzewcze pod panele. Czym są, jak działają i jak je zamontować?
Jakie znaczenie mają regulatory temperatury w ogrzewaniu podłogowym na podczerwień?
Jedną z zalet ogrzewania podłogowego na podczerwień jest możliwość precyzyjnej regulacji temperatury w pomieszczeniu. Folie nagrzewają się szybko, dzięki czemu możesz łatwo zadbać o komfortowe warunki. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy wyposażysz system grzewczy w odpowiednie elementy sterowania ogrzewaniem elektrycznym.
Regulatory do ogrzewania elektrycznego na podczerwień zawierają czujniki temperatury. Dzięki temu mogą kontrolować warunki w pomieszczeniu i utrzymywać temperaturę na wybranym przez Ciebie poziomie. Najprostsze regulatory temperatury mają formę pokręteł, którymi można płynnie zmieniać parametry pracy folii grzewczej.
Te bardziej zaawansowane wyposażone są także w zegary, za pomocą których możesz dowolnie zaprogramować folię grzewczą. Np. aby uruchamiała się tuż przed Twoim powrotem z pracy albo wyłączała przed snem. Można w ten sposób zaoszczędzić, mając jednocześnie efektywne ogrzewanie. To jednak nie koniec...
Jak dobrze wiemy, technologia pędzi do przodu, więc nikogo nie zdziwi możliwość podłączenia termostatu do Wi-Fi, co daje szereg funcjonalności! W tym przypadku nie musisz polegać na ustawionym zegarze, ale załączać i wyłączać ogrzewanie kiedy tylko chcesz. Brzmi jak inteligentny dom przyszłości? Trochę tak, ale jak widzisz, to wszystko jest w zasięgu ręki! No to jakie folie wybrać, spytasz?
Wysokiej jakości ogrzewanie na podczerwień to podstawa jego żywotności przez długie lata!
Przy okazji omawiania regulatorów temperatury warto wspomnieć o jeszcze jednym - jakości wykonania. Dobre folie/maty grzewcze i ich elementy montażowe powinny być dobrane tak, aby działać możliwie bezawaryjnie. Dlaczego?
Wyobraź sobie sytuację, w której musisz kuć ściany lub podłogę, aby zlokalizować źródło awarii. Chyba nikt nie chciałby tego przeżyć. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w sprawdzone rozwiązania od znanych producentów. Być może nie będą one najtańsze, ale zagwarantują bezawaryjność przez wiele lat. W przypadku ogrzewania na podczerwień gwarancje udzielane są nawet na 30 lat!
Folie grzejne podłogowe czy sufitowe? Gdzie zamontować ogrzewanie na podczerwień?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jak to zwykle bywa w instalacjach grzewczych - to zależy! Ogromną zaletą folii grzejnych jest to, że można je dowolnie docinać, ponieważ sprzedawane są w różnych rozmiarach. Daje to szerokie pole do popisu oraz możliwość dopasowania ich do praktycznie każdego domu czy mieszkania. O czym jeszcze warto pamiętać?
Jeżeli chcesz, aby ogrzewanie na podczerwień było głównym źródło ciepła, to powinno zajmować około 80% powierzchni podłogi lub sufitu. Właśnie sufitu! Jest to coś, co mocno wyróżnia ten typ ogrzewania. Posiada to oczywiście swoje wady i zalety, które omówimy poniżej.
Co wyróżnia folie grzewcze montowane na podłodze:
- zapewniają większą wydajność podczas wytwarzania ciepła i mniejsze straty energii;
- są łatwiejsze w montażu;
- pozwalają utrzymać ciepłe powietrze na niższym poziomie, czyli tam, gdzie przebywają ludzie;
- nie nadają się do montażu pod meblami ani innymi przedmiotami umieszczonymi na stałe – może to być problemem w przypadku niewielkich pomieszczeń.
A może folie grzewcze na suficie? Pamiętaj, że:
- można zamontować w niewielkim pomieszczeniu, także tam, gdzie nie ma miejsca na podłodze;
- są mniej efektywne niż folie grzewcze w ogrzewaniu podłogowym, głównie ze względu na straty ciepła – część ciepłego powietrza pozostaje w górnej części pomieszczenia.
Ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie dla wszystkich? Oto wady i zalety takiego systemu grzewczego
Ogrzewanie podłogowe na podczerwień ma wiele zalet, ale nie każdy może z niego skorzystać. W niektórych przypadkach montaż takiego systemu grzewczego byłby nieopłacalny. Jeśli akurat nie wykańczasz nowego domu czy mieszkania lub nie planujesz generalnego remontu, lepiej zostaw zmianę rodzaju ogrzewania na później. Montaż folii na podczerwień jest sam w sobie łatwy, ale wymaga dużej ingerencji w konstrukcję podłogi.
A skoro o zaletach mowa, czy wiesz, z jakimi korzyściami wiąże się ogrzewanie domu podczerwienią emitowaną przez folie grzewcze? Najważniejsze to:
- równomierne ogrzewanie pomieszczenia – ciepłe powietrze w mniejszym stopniu unosi się do góry, dzięki czemu ogrzane są również pozostałe strefy;
- brak emisji spalin – w ogrzewaniu na podczerwień nie musisz dostarczać paliwa, a podczas produkcji ciepła nie powstają żadne szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje;
- brak konieczności podłączania dodatkowych mediów – folie grzewcze wymagają jedynie dostępu do prądu zmiennego o napięciu 230 V lub stałego (12 lub 24 V);
- korzyści dla zdrowia – podczerwień łagodzi dolegliwości bólowe, poprawia metabolizm, poprawia funkcjonowanie stawów i pod wieloma innymi względami pozytywnie wpływa na Twój organizm;
- efekt ciepłej podłogi – domownicy mogą czuć się komfortowo, chodząc boso lub w skarpetkach.
Wśród wad związanych z ogrzewaniem na podczerwień należy wymienić przede wszystkim koszty eksploatacyjne. Gdy ceny prądu stale rosną, trzeba liczyć się z coraz wyższymi rachunkami za ogrzewanie. W przeciwieństwie do pomp ciepła czy kotłów, folii na podczerwień nie można wykorzystać do innych celów – np. do podgrzewania wody.
Czy ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie dla Ciebie?
Przekonały Cię zalety ogrzewania na podczerwień? Zanim zdecydujesz się na ten system ogrzewania, sprawdź, czy będzie odpowiedni w Twoim przypadku.
Ogrzewanie elektryczne na podczerwień, tak jak każdy inny rodzaj ogrzewania, jest najbardziej wydajne w nowych, dobrze zaizolowanych budynkach. Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, gdzie ciepło ucieka przez nieszczelne okna, drzwi i ściany bez odpowiedniej warstwy izolacyjnej, to może się okazać, że koszty ogrzewania nieprzyjemnie Cię zaskoczą.
To, czy ogrzewanie podłogowe na podczerwień sprawdzi się w danym budynku oraz to, jaka moc i wielkość folii grzejnej będzie odpowiednia, to kwestia indywidualna. Najlepiej skonsultować to ze specjalistą. Dzięki temu zadbasz o efektywność i energooszczędność systemu grzewczego.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł: Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co powinniśmy wiedzieć? na naszym portalu Łączy Nas Napięcie!