Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Baterie paluszki. Jakie są ich rodzaje, typy i rozmiary?

baterie paluszki rodzaje

Szukasz baterii ale nie do końca wiesz, które będą najlepszym wyborem? Dowiedz się więcej na temat rodzajów, typów, kształtów, a nawet rozmiarów baterii typu paluszki. Zachęcamy do lektury, a potem - na zakupy!

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje baterii?
  2. Najpopularniejsze rodzaje baterii - paluszków
  3. O czym informują poszczególne oznaczenia umieszczane na bateriach?
  4. Rodzaj baterii z uwagi na kształt
  5. A Ty wiesz już wszystko na temat rodzajów baterii?

Jakie są rodzaje baterii?

Zaczniemy od podstaw, czyli przedstawienia głównych typów baterii paluszkowych. Do grona tego typu produktów zaliczamy:

Baterie jednorazowe:

  • baterie cynkowo-węglowe - oparte na starej (żeby nie powiedzieć - przestarzałej) technologii. Z uwagi na te fakty - oferują stosunkowo niewielką pojemność oraz równie krótką żywotność. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i możliwość stosowania w sprzętach o niskim poborze prądu (pilot do telewizora, latarki czy zegarki).Jednak jak wszystko, mają również swoje wady, jak np. krótki czas przechowywania (ok. 2 lat) i możliwość wylania elektrolitu,
  • baterie alkaliczne - jeden z najbardziej popularnych rodzajów baterii, które wynaleziono dość dawno, bo już w 1959 roku. Oferują dużą pojemność, zadowalająca żywotność (nawet do 7 lat), a dodatkowo mogą pracować w szerokim przedziale temperatur. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach codziennego użytku (zabawkach, szczoteczkach do zębów, aparatach fotograficznych). Ich napięcie 1,5 V stanowi stabilne i przewidywalne źródło prądu. Ten rodzaj ogniw oferuje wysoką trwałość, dzięki której bardzo rzadko dochodzi do ich przeciekania. Charakteryzuje je jednak mała odporność na niskie temperatury. Gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza, baterie alkaiczne tracą nawet do 90% pojemności. Przyczyną takiej sytuacji jest zamarzanie elektrolitu,
  • baterie srebrowe - jeszcze nowocześniejsze, a co za tym idzie oferujące dużą pojemność, jak również stabilne napięcie (przez cały okres użytkowania). Ich żywotność może wynieść nawet 5 lat,
  • baterie litowo-manganowe - produkty o bardzo dużej pojemności (mają jej prawie 3 razy tyle, co alkaiczne) oraz imponującym okresie żywotności (bagatela – 10 lat!),
  • litowe – wyjątkowo odporne na rozładowanie dużym prądem (np. podczas użytkowania lampy błyskowej). Świetnie radzą sobie również podczas niskim temperatur (-35 do +60 st.) a ich okres przydatności do użytku wynosi aż 10 lat. Dostępne zarówno w typowych rozmiarach AA i AAA jak również w formie baterii guzikowych (stosowanych w kalkulatorach, aparatach słuchowych).

Ponownego użytku:

  • baterie akumulatorki - jak łatwo się domyśleć, są to produkty wielokrotnego użytku, które po zużyciu można ponownie naładować. Występują w różnych technologiach, np. jako akumulatory litowe. Przykładem nowoczesnych akumulatorów, charakteryzujących się wysoką pojemnością oraz dłuższym czasem pracy, są akumulatory Green Cell.

Do innych, mniej popularnych rodzajów baterii, zaliczamy: rtęciowe (z napięciem 1,35V, z uwagi na skład są wycofane ze sprzedaży), cynkowo-powietrzne (o napięciu 1,4V, dedykowane małym urządzeniom), a także całe mnóstwo pozostałych.


baterie akumulatorowe

Najpopularniejsze rodzaje baterii - paluszków

Podczas zakupów z pewnością nieraz zdarzyło Ci się spotkać z jeszcze innymi oznaczeniami:

  • Baterie AA (czyli LR6, R6 lub FR6) – o wymiarach 50 mm wysokości na 14,2 mm średnicy. Ich napięcie wynosi 1,5 V, a pojemność przeważnie mieści się w granicach od 1600 do 2500 mAh.
  • Baterie AAA (czyli LR03) – o wymiarach 44 mm wysokości na 10 mm średnicy. Ich napięcie wynosi 1,5 V, z kolei pojemność zazwyczaj mieści się w granicach od 800 do 1200 mAh.

Do innych popularnych, zwłaszcza komercyjnie używanych, oznaczeń zaliczamy baterie typu: R10, C (R14) i D (R20), a także F22. Są one dedykowane do nieco większych sprzętów o dużym poborze mocy.

typy i rozmiary baterii

O czym informują poszczególne oznaczenia umieszczane na bateriach?

Na większości bateriach, które czekają na Ciebie na sklepowych półkach, możesz spotkać się z 3 typami oznaczeń. Pierwsze z nich stanowi literę - wskazującą na technologię, w jakiej został wyprodukowany dany akumulator (np. L -ogniwo alkaiczno – braunsztynowe, S – ogniwo srebrowe). Drugi element informuje o kształcie. Trzeci to z kolei numer katalogowy. Poniżej znajdziesz dokładnie wyjaśnienie każdego z tych symboli.

Produkty z oznaczeniami H (akumulator NiMH), K (akumulator Ni-Cd) i M wskazują na to, że takie baterie można ponownie naładować. Natomiast całkowity brak tego oznaczenia informuje, że masz do czynienia z rodzajem baterii cynkowo-węglowej.

Rodzaj baterii z uwagi na kształt

Drugie oznaczenie dostarczy Ci informacji na temat tego, jak zbudowany jest dany produkt, a mianowicie:

  • Symbol R oznacza baterię w kształcie cylindrycznym.
  • Oznaczenie S to bateria w kształcie prostokąta.
  • Znak F to natomiast mała bateria płytkowa, (guzikowa) która wygląda prawie, jak moneta.

Ostatni element układanki nie jest już tak odkrywczy. Stanowi bowiem oznaczenie (liczbę) informującą o numerze katalogowym wybranej baterii.

A Ty wiesz już wszystko na temat rodzajów baterii?

Wygląda na to, że po lekturze tego artykułu wybór właściwego rodzaju baterii - paluszków nie będzie stanowił dla Ciebie żadnego wyzwania. A skoro już wiesz, czego potrzebujesz, aby Twój sprzęt działał - koniecznie zajrzyj na TIM.pl. Czeka tam na Ciebie naprawdę imponujący wybór tych małych akumulatorków, wśród których bez kłopotu znajdziesz to, czego Ci potrzeba.