Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Aparatura modułowa SENTRON: system szyn łączeniowych
Podpis zdjęcia

Aparaturę modułową możemy znaleźć praktycznie w każdej rozdzielnicy. Nie istotne, czy jest to rozdzielnica główna zakładu przemysłowego, rozdzielnica sterownicza, czy może rozdzielnica mieszkaniowa. Podczas produkcji każdej rozdzielnicy, jedną z najbardziej czasochłonnych, a więc i najbardziej kosztownych czynności jest jej „obszycie” - elektryczne połączenie wszystkich urządzeń. Dla całej aparatury modułowej SENTRON, usprawnienie tego procesu gwarantuje jednolity system szyn łączeniowych w wykonaniu sztyftowym (inaczej trzpieniowym lub pinowym).
linia
Dostępne wykonania

Szyny łączeniowe do aparatury modułowej SENTRON, dostępne są w dwóch wariantach wykonania:
5ST36 wykonane w pełnej izolacji, bez możliwości skracania (dostępne w długościach od 2 do 12 modułów montażowych):

Podpis zdjęcia

5ST37 z możliwością dowolnego skracania, przy zastosowaniu osłon końcowych (dostępne w odcinkach o długości 12 lub 56 modułów montażowych):

Podpis zdjęcia

Specjalne wykonania szyn łączeniowych przygotowano również do łączenia wyłączników różnicowoprądowych z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi. Są to wykonania szyn pozwalające połączyć 3-fazowy wyłącznik różnicowoprądowy (w wykonaniu z biegunem N zarówno po lewej jak i po prawej stronie) z ośmioma aparatami 1-modułowymi. Układ tych szyn przedstawiono na rysunkach nr 4 i 5.

Podpis zdjęcia

Zalety stosowania szyn łączeniowych

Podstawowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu szyn łączeniowych są:
• ograniczenie czasu łączenia elektrycznego aparatury,
• redukcja możliwości dokonania błędów montażowych,
• łatwiejsza identyfikacja połączeń między aparatami,
• zwiększona ochrona przed dotykiem części będących pod napięciem.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jeszcze zyskujemy stosując szyny łączeniowe w wykonaniu sztyftowym:
• lepszą wizualną kontrolę podłączenia przewodów – szyny sztyftowe, instalowane są z tyłu aparatu, co umożliwia podłączenie przewodów przed nimi:

Podpis zdjęcia

• możliwość szybkiej wymiany urządzenia podłączonego do systemu szyn łączeniowych – system bez narzędziowego demontażu wyłączników SENTRON z szyny TH, w połączeniu z szyną sztyftową umożliwia wymianę pojedynczego aparatu, bez konieczności demontowania pozostałych:


• możliwość łatwiej rozbudowy istniejących układów, dzięki równoległemu połączeniu szyn w pełnej izolacji – stosując je, możemy dowolnie rozbudowywać połączenia aparatów zachowując oczywiście wymagania odnośnie maksymalnej obciążalności szyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko możliwość łatwej rozbudowy, ale także możemy w efektywny sposób wykorzystywać komponenty, które posiadamy.

Podpis zdjęcia

• możliwość łączenia za pomocą szyn aparatów o biegunowości 1+N, zabudowanych w obudowie o szerokości jednego modułu montażowego. Mowa tutaj o wyłącznikach nadmiarowopradowych 5SL60 oraz wyłącznikach kombinowanych RCBO 5SV1.

Podpis zdjęcia

• możliwość zwiększenia przekroju szyn łączeniowych nawet do 32 mm2 dzięki ich równoległemu połączeniu, co przedstawiono na poniższym rysunku.

Podpis zdjęcia

Obciążalność prądowa

Przekrój szyn łączeniowych w bezpośredni sposób wpływa na ich obciążalność prądową. Dlatego podczas planowania instalacji, należy uwzględnić jakie obciążenie będą one przenosiły. W przypadku szyn łączeniowych do aparatury modułowej SENTRON, dostępne są wykonania o przekroju 10 i 16 mm2, których prądy znamionowe (In) wynoszą odpowiednio 63 i 80 A. Warto jednak zauważyć, że w zależności od sposobu zasilania szyn łączeniowych (miejsce podłączenia przewodów) zależy również ich maksymalna obciążalność:
• przy zasilaniu szyny, podłączonym po jednej z zewnętrznych stron, maksymalna obciążalność prądowa (Is – maksymalny prąd szyn na fazę) jest zgodna z wartościami znamionowymi wskazanymi powyżej (Is=In)

Podpis zdjęcia

• zasilając szynę na środku, możemy zwiększyć maksymalną obciążalność prądową szyny nawet do 130 A (zakładając oczywiście, że sumy prądów odpływowych Is1, Is2 nie mogą być większe niż prąd znamionowy szyny o danym przekroju):

Podpis zdjęcia

Szczegółowe parametry i informacje dotyczące obciążalności szyn łączeniowych przeznaczonych do aparatury modułowej SENTRON, można znaleźć w podręczniku wyłączników nadmiarowoprądowych. Podsumowując, połączenie aparatury modułowej SENTRON z systemem szyn łączeniowych, pozwala nie tylko zaoszczędzić czas podczas łączenia aparatów, ale także zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych urządzeń, oraz pozwala w efektywny sposób wykorzystywać posiadaną bazę materiałów.

Łączy nas napięcie