Linię ograniczników przepięć stanowią urządzenia klasy 1+2. Służą do ochrony instalacji elektrycznych przed bezpośrednimi uderzeniami piorunów o niskiej intensywności.
Odpowiednie dla strefy ochrony odgromowej LPL III, IV według normy EN 62305 w sieci 3-fazowej TN-C, gdzie całkowity prąd udarowy wprowadzony do instalacji elektrycznej wynosi 37.5 kA, a jego udar może wynieść 75 albo 100 kA w zależności od konfiguracji i położenia punktu uziemiającego, uziemienia instalacji piorunochronnej oraz miejsca zainstalowania ogranicznika przepięć.
Konstrukcja ograniczników Ex9UE1+2 12.5 jest oparta na elementach warystorowych. Zapewnia niski czas reakcji i spełnia kryteria obu klas I i II. Modułowa konstrukcja z możliwością wymiany wkładki pozwala na szybką i prostą wymianę modułów funkcyjnych w przypadku ich przepalenia się, z powodu częstego występowania szczytów przepięć.
Znajdujący się w ofercie ogranicznik przepięć został zaprojektowany do ochrony instalacji fotowoltaicznych, przed napięciami indukowanymi, łączeniowymi oraz wywołanymi przez czynniki atmosferyczne. Mogą również znajdować się w rozdzielnicach oddziałowych, piętrowych i tablicach rozdzielczych do ochrony instalacji elektrycznych i urządzeń czułych.
Zabezpieczona całość za pomocą warystorów gdzie ich największą zaletą jest duża szybkość działania. Potrafią one przejść ze swojego stanu wysokoomowego do niskoomowego w czasie krótszym niż 25 ns. Przy niewielkich rozmiarach posiadają dużą zdolność pochłaniania energii.
Warystory stosuje się dla zabezpieczenia przed przepięciami zarówno w obwodach zmiennoprądowych, jak i stałoprądowych.
Skuteczna obrona przeciwprzepięciowa wymaga wykonania w sposób kaskadowy, tj. wielostopniowy. Z tego względu przy zasilaniu obiektów stosuje się trójstopniowy system ochrony przeciwprzepieciowej. Stanowia go ograniczniki typu 1, 2 i 3 zgodnie z normą PN-EN 61643-11 (dawniej oznaczanę klasą B, C i D, według DIN VDE 0675).
Ogranicznik typu 1, czyli dawnej klasy B
Ogranicznik typu 2, czyli dawnej klasy C
Ochronnik typu 3, czyli dawnej klasy D
Wszystkie typy ochronników muszą być zamontowane kaskadowo, inaczej cała ochrona przeciwprzepięciowa będzie nieskuteczna. Ochronniki dalszych stopni niepoprzedzone tymi wcześniejszymi nie są w stanie wyeliminować obciążeń cieplnych, jakim odgromniki i bezpieczniki podlegają przy przepływie prądów piorunowych. Bez stopnia poprzedzającego ulegają one zniszczeniu.