Wyłącznik nadprądowy to element instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. Wyłącznik jest przeznaczony do sterowania i zabezpieczeń przed skutkami przeciążeń i zwarć obwodów odbiorczych instalacji, a także urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych. Przeznaczony do wielokrotnego użytku. Charakterystyka urządzenia z małym prądem rozruchowym: grzejniki, urządzenia domowe, itp.
Modułowe wyłączniki nadprądowe serii Ex9BN są uniwersalnymi urządzeniami dla wszystkich typów aplikacji spełniających wysokie wymagania norm do użytku domowego zgodnie z EN 60898 w zakresie prądów znamionowych od 1 do 63 A. Znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa Icn wynosi 6kA. W każdym przypadku Icn odnosi się do wszystkich wersji wyłączników, tj. do prądu znamionowego do 63 A i charakterystyk wyzwalania B, C, D.
Wyłączniki nadprądowe serii Ex9BH dostępne są w wykonaniach 1, 1+N, 2, 3, 3+N, 4 -biegunowych, gdzie szerokości bieguna odpowiada jeden moduł – 18 mm. Charakterystyki wyzwalania: B, C, D. W odniesieniu do parametrów mechanicznych serie Ex9BH i Ex9BN są w pełni zgodne.
Mogą być łączone z szeroką gamą akcesoriów, w tym ze stykami pomocniczymi, stykami pomocniczymi zadziałania, wyzwalaczami wzrostowymi, podnapięciowymi oraz nadnapięciowymi lub blokami różnicowoprądowymi. Możliwe jest tworzenie różnorodnych kombinacji akcesoriów. Kombinacje te ograniczone są jedynie przez całkowitą liczbę, a nie rodzaj akcesoriów – wszystkie elementy pasują do siebie. Można zamontować do trzech jednostek styków pomocniczych lub styków pomocniczych zadziałania oraz do dwóch jednostek wyzwalaczy.