Przeznaczenie i opis
Czujnik CZ-DYNDA-X6 jest uniwersalnym czujnikiem poziomu cieczy z możliwością wykrycia aż sześciu poziomów. Urządzenie może służyć do zabezpieczania przed suchobiegiem lub zalaniem oraz w automatyce np. do sterowania pompami.
Czujnik współpracuje z sondami i głowicami konduktometrycznymi. Sondy zasilane są napięciem przemiennym, które jest odseparowane od sieci zasilającej, dzięki czemu nie zachodzi proces elektrolizy w mierzonej cieczy, a urządzenie jest w pełni bezpieczne. W czujniku CZ-DYNDA-X6 każde wejście działa niezależnie, jeśli potrzebny jest pomiar mniejszej ilości poziomów to niewykorzystane wejścia można zostawić niepodłączone.
Każdy z sześciu poziomów posiada osobne wyjście przekaźnikowe, co umożliwia łatwą integrację z innymi urządzeniami takimi jak sterowniki, centrale alarmowe czy falowniki.
Czujnik CZ-DYNDA-X6 jest zasilany napięciem przemiennym 230 VAC.
W naszej ofercie posiadamy również czujnik w wersji zasilanej napięciem stałym 12-30 VDC.
Cechy urządzenia
Opis działania
Zasada działania czujnika CZ-DYNDA-X6 jest bardzo prosta. Zacisk S0 jest punktem wspólnym dla wszystkich sond. Połączenie zacisku S0 przez ciecz przewodzącą z wybranym wejściem czujnika powoduje zwarcie odpowiedniego przekaźnika.
Dla przykładu połączenie (przez ciecz przewodzącą) zacisku S0 z wejściem S1 powoduje zwarcie przekaźnika 11-14. Poniżej przedstawiono przykładową aplikację.
Przykładowe aplikacje CZ-DYNDA-X6:
Do wejść czujnika można podłączyć czujniki konduktometryczne w dowolnej konfiguracji. Dzięki czemu jeden czujnik można wykorzystać do wielu zadań jednocześnie.
Do wejść S1 i S2 podłączono sondy wiszące S-DYNDA. Aby czujnik poprawnie działał należy w zbiorniku zawiesić również sondę odniesienia S0. Jeśli pomiędzy sondą S0 a sondą S1 lub S2 będzie przewodząca ciecz to odpowiednie wyjście czujnika zostanie zwarte, dzięki czemu informacja zostanie wprowadzona do sterownika pompy.
Sonda zalania podłączona do wejścia S4 jest tak zbudowana, że posiada dwie elektrody. Jedna podłączona jest do zacisku S0, a druga do wejścia S4. Jeśli pomiędzy elektrodami zostanie wykryta woda to informacja zostanie przekazana do centrali alarmowej.
Głowica konduktometryczna podłączona do wejścia S5 jest wkręcona w rurociąg. Wykrywa obecność wody w rurociągu i przekazuje informację do falownika, dzięki czemu pompa którą steruje jest zabezpieczona przed suchobiegiem.
Podłączenie elektryczne
Do urządzenia należy podłączyć:
31-34 (zanurzenie S3), 41-44 (zanurzenie S4), 51-54 (zanurzenie S5), 61-64 (zanurzenie S6).
Zabezpieczenie elektryczne dla CZ-DYNDA
Czujnik powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym o wartości nie większej B6.
Podłączenie sond konduktometrycznych
Przewody sondy konduktometrycznych (sondy wiszące, sondy zalania, głowice) można dowolnie przedłużać w puszkach elektroinstalacyjnych. Długość przewodów nie powinna przekraczać 100 m.
Nie należy prowadzić sygnału z sond konduktometrycznych i zasilania sieciowego w jednym kablu wielożyłowym.
Dane techniczne