Wyłączniki zmierzchowe

(90)
z

4

F&FAZH
Cena:
Powiadom o dostępności
F&FAWZ
Cena:
F&FAZH-S
Cena:
F&FAZ-112
Cena:
F&FAZ-B
Cena:
F&FAZH-C
Cena:
F&FAZH-106
Cena:
F&FAZ-112-PLUS
Cena:
F&FAZH-LED
Cena:
ORNO GROUPOR-CR-233
Cena:
ORNO GROUPOR-CR-227
Cena:
F&FAZ-112-LED
Cena:
F&FAZ-B-PLUS
Cena:
F&FAZH-MINI-LED
Cena:
ORNO GROUPOR-CR-231
Cena:
F&FAWZ-30
Cena:
ZAMELEXT10000142
Cena:
F&FAZH-S-12V
Cena:
ZAMELEXT10000143
Cena:
ORNO GROUPOR-CR-219
Cena:
ETI-POLAM002470011
Cena:
BEMKOB55-CO-WZ20
Cena:
Powiadom o dostępności
F&FAZH-24V
Cena:
Cena:
Powiadom o dostępności

Czujniki zmierzchowe to jeden z elementów automatycznego sterowania oświetleniem. Takie automaty są wyposażone w sondę (zewnętrzną lub wbudowaną), która wykrywa ilość światła w pobliżu urządzenia. Wyłącznik zmierzchowy to dobry sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – dzięki niemu światło zapala się dopiero wówczas, gdy na zewnątrz robi się ciemno. Automaty zmierzchowe zapewniają także wygodną obsługę oświetlenia ulicznego, reklamowego i innych rodzajów.

Jakie rodzaje wyłączników oferujemy na TIM.pl? Sprawdź i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Sposób działania wyłącznika zmierzchowego

Podstawą działania wyłącznika zmierzchowego jest fotorezystor. To czujnik, który wykrywa promienie słoneczne i – w zależności od ilości naturalnego światła – załącza lub rozłącza obwód elektryczny. W ten sposób automat zmierzchowy steruje podłączonym do niego oświetleniem.

Czujniki zmierzchowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, np.:

  • możliwość ręcznego ustawienia pory włączania i wyłączania oświetlenia;
  • opóźnienie załączania i wyłączania oświetlenia – taka funkcja pozwala uniezależnić pracę urządzenia od czynników zewnętrznych, np. mocnych świateł samochodu lub wyładowań atmosferycznych;
  • regulację jasności świecenia.

Gdzie możesz wykorzystać zalety czujników zmierzchowych?

Automaty zmierzchowe najlepiej sprawdzają się tam, gdzie włączanie i wyłączanie oświetlenia byłoby trudne i czasochłonne. Najlepszym przykładem ich zastosowania jest obsługa lamp ulicznych. Nie robi się tego ręcznie, ale właśnie przy pomocy odpowiednio zaprogramowanych czujników zmierzchu. Urządzenia do automatycznego sterowania stosuje się także do obsługi oświetlenia reklamowego czy witryn sklepowych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłączniki zmierzchowe wykorzystać również w warunkach domowych. Dzięki tym urządzeniom nie trzeba pamiętać o ręcznym włączaniu i wyłączaniu świateł na podjeździe, przy bramie czy w ogrodzie. Stosowanie automatów zmierzchowych zapewnia nie tylko wygodę – pozwalają one także obniżyć zużycie energii elektrycznej. Domownicy nie muszą pamiętać o wyłączaniu świateł. Rano dzieje się to samoczynnie, pod wpływem naturalnego światła.

Gdzie umieścić czujnik zmierzchowy?

Czujniki zmierzchowe są najczęściej przystosowane do montażu w jednym z następujących miejsc: na szynie DIN lub na ścianie. Ważne jest, by urządzenie miało dostęp do naturalnego światła. Tylko wówczas jego mechanizmy będą mogły wykryć nadejście zmierzchu i włączyć oświetlenie o odpowiedniej porze.

Warto przy tym wiedzieć, że aby wyłącznik mógł bezpiecznie działać na zewnątrz budynku, powinien mieć odpowiedni stopień ochrony IP. Ta wartość oznacza szczelność i odporność urządzenia na wodę, wilgotne powietrze i drobne zanieczyszczenia, np. pyłki. Jeśli Twój automat zmierzchowy ma się znajdować w miejscu narażonym na działanie tych czynników, wybierz model o poziomie ochrony co najmniej IP44 (lub wyższym).

Wyłączniki zmierzchowe dostępne na TIM.pl są łatwe w montażu dla każdego elektrotechnika. Bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem, korzystając z podstawowych narzędzi.

Najważniejsze parametry automatów zmierzchowych

Jaki automat zmierzchowy będzie odpowiedni dla Twojego projektu oświetlenia? Aby wybrać najlepsze urządzenie z oferty TIM.pl, zwróć uwagę na:

  • zakres regulacji jasności – czujniki umożliwiają także dostosowanie strumienia świetlnego do pory dnia i warunków na zewnątrz;
  • maksymalne obciążenie urządzenia – powinno być ono większe niż suma mocy podłączanych do niego źródeł światła;
  • sposób montażu – do wyboru masz urządzenia naścienne, przeznaczone na szynę DIN i do wbudowania;
  • rodzaj sondy – na naszej platformie znajdziesz urządzenia z sondą wbudowaną i zewnętrzną.

Oświetlenie, które działa dokładnie tak, jak tego potrzebujesz? Wykorzystaj w swoim projekcie tomat zmierzchowy i zapewnij wygodną obsługę lamp na zewnątrz budynku!