Akumulator AGM marki polBAT z budową wewnętrzną opartą na separatorach wykonanych z maty szklanej w których skupiony jest elektrolit (ang. AGM - Absorbent Glass Mat). Separatory umieszczone są pomiędzy ołowianymi płytami. Obudowa akumulatora wykonana jest z materiału typu ABS, a ogniwa z miedzi.
Projektowana żywotność akumulatora przy pracy buforowej wynosi od 3-5 lat.
Praca buforowa (zasilanie awaryjne) - akumulator jest cały czas podłączony do układu ładowania i stanowi awaryjne źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia sieciowego.
Praca cykliczna - akumulator jest podstawowym źródłem zasilania urządzenia i po naładowaniu jest podłączany od odbiorników, po rozładowaniu - ponownie ładowany.
Ze względu na charakterystykę działania opisywanego źródła zasilania należy pamiętać o zapobieganiu jego nadmiernego rozładowania. Może to bowiem doprowadzić do znacznego ograniczenia wydajności akumulatora AGM lub o innej pojemności, która zmniejsza się przy głębokiej utracie energii. Przy odpowiednim dbaniu o baterię z powodzeniem nada się ona zatem zarówno do pracy cyklicznej, jak i buforowej - np. w zasilaczach UPS.
Istotną kwestią są też warunki, w jakich akumulator AGM jest magazynowany. Miejsce składowania tego typu modeli powinno być suche, czyste i stosunkowo chłodne. Przy zbyt wysokich temperaturach może dojść do skrócenia ich żywotności. Taka eksploatacja wymaga ponadto częstszego kontrolowania stanu baterii. Warto sprawdzać jej parametry nawet co 4 miesiące. Napięcie w trakcie pracy powinno być wyższe niż 2,07 V na ogniwo.
Dostępne w naszej ofercie akumulatory AGM mają także określony maksymalny prąd ładowania. Musi być on mniejszy niż 10% ich pojemności. Wynika to z konieczności zapobiegania przegrzaniu. Choć elektrolit znajdujący się w specjalnych separatorach z włókna szklanego pozwala na przechowywanie baterii w dowolnej pozycji, to proces jej napełniania powinien odbywać się tylko wtedy, gdy wyprowadzenia skierowane są ku górze.
Ważną informacją jest wykorzystanie tego typu źródła zasilania do dostarczania energii niemal wszystkim urządzeniom elektrycznym. Stabilna praca cykliczna lub buforowa może jednak wymagać użycia odpowiednich reduktorów napięcia.
Akumulatory typu AGM, są wrażliwe na nadmierne rozładowanie. Zbyt głębokie rozładowanie akumulatora powoduje ograniczenie jego możliwości magazynowania energii, zmniejszenie pojemności i skrócenie żywotności. Przyczyną nadmiernego rozładowania może być również pozostawienie rozładowanego akumulatora przez zbyt długi czas bez ładowania. Zbyt głęboko rozładowane akumulatory ulegają zasiarczeniu, które objawia się częściową i nieodwracalną utratą dostępnej pojemności. Minimalne dopuszczalne napięcie rozładowania akumulatora wynosi 10.5V dla akumulatorów 12V i 4.5V dla akumulatorów 6V.
Akumulator dopuszczony do transportu droga lotniczą, morską lub lądową. Sklasyfikowany jako materiał nie niebezpieczny (IATA/ICAO Special Provision A67, DOT-CFR Title 49 parts 171-189, IMDG amendment 27).